7 błąd, gdy chcesz oszczędzać pieniądze. Coaching finansowy. Artykuł

Nie inwestujesz swoich oszczędności! – to 7 z 10 częstych błędów na drodze do budowania poduszki finansowej.

Poza odkładaniem pieniędzy na koncie oszczędnościowym lub lokacie, warto zastanowić się nad inwestowaniem. Dzięki temu Twoje oszczędności mogą pracować dla Ciebie i przynosić dodatkowy dochód. Będzie też dodatkową zachętą, aby odłożyć pieniądze, zamiast tylko wydawać.

Samo oszczędzanie pieniędzy niestety nie gwarantuje nam zbudowania poduszki finansowej, gdyż wysoka inflacja kradnie nasze oszczędności w większym stopniu niż jesteśmy w stanie je odkładać!

Przez to, że w ostatnich latach mieliśmy wysoką inflację, wiele osób zniechęciło się do oszczędzania. Pieniądze odłożone kosztem wyrzeczeń na zakup samochodu czy wkład własny na mieszkanie stopniały do tego stopnia, że teraz możemy kupilić znacznie mniej niż w momencie zarobienia tych pieniędzy.

Dlatego dobrym pomysłem jest, abyśmy zaoszczędzone pieniądze trzymali nie tylko na koncie oszczędnościowym lub lokatach, gdyż są one nisko oprocentowane. Warto zdywersyfikować sposoby ochrony wartości naszych ciężko zarobionych pieniędzy.

Możemy lokować część pieniędzy w kruszcach (np. złotych sztabkach czy monetach), obligacjach z gwarantowaną stopą zwrotu powyżej inflacji, w akcjach, kryptowalutach, dziełach sztuki, nieruchomościach i innych instrumentach.

Wszystko zależy od tego, jak dużymi środkami dysponujemy i na jakie jesteśmy gotowi ryzyko w stosunku do potencjalnego wzrostu zainwestowanych pieniędzy.

Ważne jest także przemyślenie, jaki jest nasz stosunek do danego typu inwestycji. Niektórzy mają większe poczucie bezpieczeństwa inwestując w nieruchomości, dzieła sztuki, zabytkowe auta, drogie przedmioty – gdyż mogą je dotknąć. Inni wolą wejść w konkretny biznes np. stać się współwłaścicielem jakiejś firmy. Kolejni mogą preferować rynek akcji lub kryptowaluty, gdyż na bieżąco widać zmiany w ich wycenia oraz gdyż błyskawicznie można je zbyć.

Warto też realistycznie spojrzeć, czy mamy wystarczającą wiedzę, aby podejmować rozsądne decyzje w danej dziedzinie. W przeciwnym razie nasze inwestycje mogą okazać się ruletką!

Odkładnie pieniędzy do przysłowiowej skarpety czy na konto jest demotywujące, gdyż widzimy, jak spada siła nabywcza naszych oszczędności. Pomyśl, jak możesz zabezpieczyć wartość Twoich pieniędzy, a najlepiej – jak jeszcze je pomnożyć!

Przypadek każdego klienta jest nieco inny. Jako coach finansowy dopasowuję strategię to specyficznej sytuacji klienta.

Przeczytaj także o pozostałych 10 błędach i 10 wskazówkach, gdy chcesz oszczędzać pieniądze

Więcej informacji znajdziesz na mojej stronie Twoja Psyche w zakładce coaching finansowy.

Pracuj ze mną i wyrób nawyk oszczędzania oraz lepiej zarządzaj finansami osobistymi.

Zapraszam do kontaktu