2 błąd, gdy chcesz oszczędzać pieniądze. Coaching finansowy. Artykuł

Oto 2 z 10 najczęstszych błędów, które powodują, że ludzie łatwo zniechęcają się do odkładania pieniędzy i mają poczucie porażki w realizacji tego celu. Podaję również wskazówki, co zrobić, aby uniknąć tych pułapek i zbudować poduszkę finansową.

2. Negowanie potrzebnych wydatków

Restrykcyjne diety kończą się zwykle tym, że po krótkim okresie trzymania się ich, mamy dość wyrzeczeń. W momentach słabości dosłownie rzucamy się na najbardziej słodkie i niezdrowe jedzenie, czasem wręcz zaczynamy kompulsywnie się objadać. W błyskawicznym tempie przybieramy na wadze. Mamy poczucie totalnej porażki a nawet wstydu przed samym sobą.

Wdrażanie zdrowej diety powinno w pierwszym kroku skupiać się na wyeliminowaniu bądź choćby ograniczeniu większości najbardziej niezdrowych i tuczących produktów np. słodyczy i napojów słodzonych. Analogicznie jest w przypadku oszczędzania. W pierwszym rzędzie skoncentrujmy się na ograniczeniu najbardziej zbędnych wydatków, których obcięcie nie pogarsza aż tak naszego komfortu życia. Dopiero w następnym kroku zajmijmy się analizą zasadności kolejnych zakupów.

Niestety część osób tak bardzo tnie wydatki, że trzymanie się dyscypliny budżetowej staje się psychiczną katorgą. Po krótkim czasie próbują sobie zrekompensować tą ascezę i wpadają w wir niekontrolowanych zakupów, aby dać upust swoim emocjom.

Podobnie jak w przypadku diety, kończy to się zniechęceniem, frustracją, poczuciem wstydu i porażki. Taki koktajl autodestrukcyjnych emocji spowoduje, że trudniej nam będzie zmotywować się nie tylko do oszczędzania, ale także do wdrażania innych pozytywnych zmian w naszym życiu np. zdrowej diety, aktywności fizycznej, uczenia języków obcych. Porażka w oszczędzaniu może rozlać się na inne cele, które chcemy osiągać.

Może zachwiać tak mocno wiarą w siebie i poczuciem sprawstwa, że trudno będzie nam zmotywować się do czegokolwiek, co wymaga dyscypliny i wyrzeczeń. A są one przecież niezbędne do realizacji praktycznie wszystkich celów w życiu osobistym i zawodowym.

Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu kupić sobie ubranie, fajny gadżet, iść do dobrej restauracji czy spontanicznie kupić bliskiej osobie prezent. 

Choć oczywiście bez tych wydatków da się żyć, to pozbawiając się wszelkich przyjemności i koncentrując obsesyjnie na oszczędzaniu jak największej ilości pieniędzy, doprowadzimy do tego że będziemy czuć się nieszczęśliwi, sfrustrowani i pod jarzmem. To zdecydowanie utrudni realizację długofalowych celów – zwłaszcza zbudowania bezpieczeństwa finansowego.

Pieniądze są po to, aby pomagać nam w uzyskaniu dobrostanu. Nie mogą stać się celem samym w sobie – także w przypadku oszczędzania.

Oszczędzanie jest ważne, ale nie rezygnuj z rzeczy na prawdę potrzebnych oraz pozwalaj sobie od czasu do czasu na hedonistyczny wydatek. 

Przeczytaj także o pozostałych 10 błędach i 10 wskazówkach, gdy chcesz oszczędzać pieniądze

Więcej o coachingu finansowym znajdziesz na mojej stronie Twoja Psyche w zakładce coaching finansowy.

Pracuj ze mną i wyrób nawyk oszczędzania oraz lepiej zarządzaj finansami osobistymi.

Zapraszam do kontaktu