10 błędów i 10 wskazówek, gdy chcesz oszczędzać pieniądze. Cz. 1. Artykuł

Podczas sesji coachingu finansowego często pracuję z klientami, żeby nauczyli się oszczędzać pieniądze. Oto 10 najczęstszych błędów, które powodują, że ludzie łatwo zniechęcają się do odkładania pieniędzy i mają poczucie porażki w realizacji tego celu. Podaję również wskazówki, co zrobić, aby uniknąć tych pułapek i zbudować poduszkę finansową.

1. Chcesz od razu odkładać dużo większe pieniądze niż dotąd.

Na pozór może się wydawać, że postawianie sobie ambitnych celów spowoduje, że osiągniemy znacznie więcej. Tymczasem bardzo często dzieje się dokładnie odwrotnie! Jeśli postawimy sobie zbyt trudny cel, którego nie udaje nam się zrealizować, to czujemy frustrację. Zniechęcamy się do podejmowania kolejnych prób. Dotyczy to nie tylko schudnięcia, ale także oszczędzania pieniędzy!

Pod kątem psychologicznym ugruntowujemy wtedy w sobie nawyk porażki. Znacznie trudniej będzie nam zmobilizować się do podjęcia kolejnej próby, gdyż działania te na poziomie emocjonalnym będą nam boleśnie kojarzyć się.

Dlatego na początkowym etapie kluczowe jest zbudowanie nawyku oszczędzania. Ważna jest nie wysokość odłożonych jednorazowo pieniędzy, ale systematyczność w odkładaniu choćby małych kwot.

Jeśli najpierw postawisz sobie dość łatwy do realizacji cel, np. odkładanie 300 zł miesięcznie, to już przy niewielkim wysiłku ten cel jest jak najbardziej w Twoim zasięgu. (Oczywiście nie mówię tu o sytuacji, gdy ktoś zarabia tak mało, że już same rachunki za mieszkanie, jedzenie i inne podstawowe wydatki pochłaniają całość jego pensji. Wtedy po prostu nie jest w stanie odłożyć nawet 300 zł miesięcznie).

Dzięki odkładaniu drobniejszych sum zaczynasz kształtować w sobie nawyk sukcesu oraz przełamujesz negatywne przekonania na swój własny temat. Jeśli już wiele razy próbowałeś/aś oszczędzać i nigdy to się nie udawało, to masz zakodowany obraz siebie jako osoby, która ponosi kolejne porażki przy chęci oszczędzania. Dlatego tak ważne jest zbudowanie Twojej nowej historii jako kogoś, komu udało się zrealizować cel w postaci regularnego oszczędzania. Zacznij więc od małych kwot, ale odkładanych regularnie.

Przeczytaj także o pozostałych 10 błędach i 10 wskazówkach, gdy chcesz oszczędzać pieniądze

Więcej o coachingu finansowym znajdziesz na mojej stronie Twoja Psyche w zakładce coaching finansowy.

Pracuj ze mną i wyrób nawyk oszczędzania oraz lepiej zarządzaj finansami osobistymi.

Zapraszam do kontaktu