Nie wiesz, na co wydajesz – to 10 z serii najczęstszych błędów, przez które nie budujesz zabezpieczenia finansowego na przyszłość.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, na co tak naprawdę wydaje swoje pieniądze. Szczególnie dotyczy to osób, które korzystają z kilku kont bankowych i nie sporządzają łącznego zestawienia wydatków.
Jeśli płacimy kartą, to przeglądając wyciągi z banku łatwo możemy sobie sprawdzić, na co poszły danego dnia pieniądze. Jednak tylko niektórzy chcą się zmierzyć z prawdą i przeglądają na koniec miesiąca swoje wyciągi. Jeszcze trudniej jest kontrolować, na co wydajemy pieniądze, gdy płacimy gotówką.
Natomiast zaletą płacenia gotówką oprócz zachowania wolności i anonimowości jest również to, że mamy wtedy nieco większy psychiczny ból podczas płacenia niż gdy tylko przykładamy kartę do terminalu i pieniądze bezboleśnie znikają z naszego konta. Dopiero na koniec miesiąca odczuwamy dużo stres, widząc jak niewiele zostało nam na koncie. Płacenie gotówką pomaga wielu osobom zachować kontrolę nad wydatkami, zwłaszcza tymi impulsywnymi.
Drugim poważnym problemem jest to, gdy nie mamy świadomości, jaka jest struktura naszych kosztów, czyli ile wydajemy na poszczególne kategorie wydatków np. na samochód/transport, mieszkanie, jedzenie, rozrywkę, sport, spłatę kredytów, ubrania, zdrowie i urodę.
Wskazówka: Cyklicznie przeglądaj swoje wyciągi bankowe. Gdy płacisz gotówką, odkładaj paragony w jedno miejsce lub notuj sobie, ile wydałeś/łaś. Na koniec „okresu rozliczeniowego” sumuj wszystkie Twoje wydatki w poszczególnych kategoriach.
Wielu osobom wystarczy sporządzanie takich analiz tylko raz w miesiącu. Jednak niektórym – zwłaszcza na początku wdrażania dobrych nawyków w zarządzaniu pieniędzmi – bardziej pomaga cotygodniowe sprawdzanie swoich wydatków. Daje im to większe poczucie wpływu oraz umożliwia szybsze podjęcie działań korygujących, gdy wydatki wymykają się pod kontroli.
Podsumowanie: W serii artykułów opisałam 10 częstych błędów, przez które nie osiągasz swoich celów finansowych.
Pamiętaj, że oszczędzanie to proces, który wymaga zaangażowania i samodyscypliny. Unikaj tych błędów, a szybko zobaczysz pozytywne efekty swojej pracy nad finansami!
Więcej o coachingu finansowym i tym, jak mogę Ci pomóc, znajdziesz na mojej stronie Twoja Psyche w zakładce coaching finansowy.
Pracuj ze mną i wyrób nawyk oszczędzania oraz lepiej zarządzaj finansami osobistymi.
Przeczytaj wszystkie części artykułu 10 błędów i 10 wskazówek, gdy chcesz oszczędzać pieniądze. Coaching finansowy
1 cz. Chcesz od razu odkładać dużo większe pieniądze niż dotąd!
2 cz. Negujesz potrzebne wydatki, a potem zniechęcasz się do „restrykcyjnej diety”!
3 cz. Odkładasz tylko resztki pieniędzy, jakie zostaną na koniec miesiąca!
4 cz. Nie sprecyzowałeś/łaś celu oszczędzania!
5 cz. Nie konsultujesz planów oszczędzania z bliskimi!
6 cz. Porównujesz się z innymi!
7 cz. Nie inwestujesz swoich oszczędności!
8 cz. Oszczędzasz na pinezkach, a wydajesz na zbytki!
9 cz. Dodatkowe dochody przeznaczasz na konsumpcję.
10 cz. Nie wiesz, na co wydajesz to 10 z serii najczęstszych błędów, przez które nie budujesz zabezpieczenia finansowego na przyszłość.