Dodatkowe dochody przeznaczasz na konsumpcję to 9 błąd, który utrudnia osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego. Wielu klientów, którzy zgłosili się do mnie na coaching finansowy, wpadło wcześniej w tą pułapkę. Mimo rosnącej pensji nie zbudowali poduszki finansowej.
W toku kariery zawodowej nasze dochody zwykle rosną dzięki podnoszeniu kompetencji i zdobywaniu dodatkowego doświadczenia. Pamiętaj jednak, że u wielu z nas realne dochody zaczną spadać po 50tce ze względu na istniejącą w Polsce silną dyskryminację na rynku pracy osób 50+!
Dodatkowymi zastrzykami gotówki są również premie, prezenty, spadki czy zyski z dobrze ulokowanego kapitału.
Niestety wiele osób takie dodatkowe dochody w całości przeznacza na konsumpcję i nic nie odkłada. To błąd! Zakontraktuj sam ze sobą, jaki procent dodatkowych wpływów do budżetu oszczędzasz i/lub inwestujesz, a jaki wydajesz na przyjemności.
Potraktuj każde dodatkowe dochody jako okazję do wzmocnienia swojego bezpieczeństwa finansowego. Pomyśl nie tylko o chwilowej radości, jaką niewątpliwie daje korzystanie z pieniędzy, ale również o swoich długofalowych celach.
Weź też pod uwagę, że nawet jeśli Twoje dochody są coraz wyższe, to jeśli ich wzrost jest poniżej poziomu inflacji, wtedy Twoja sytuacja finansowa tak naprawdę pogarsza się!
Wynika to z faktu, że inflacja zmniejsza siłę nabywczą pieniędzy, czyli możemy za nie kupić coraz mniej towarów i usług. Co gorsza, niektóre potrzebne nam rzeczy np. energia, ulubiona żywność czy inne produkty lub usługi rosną jeszcze bardziej niż podawany oficjalnie poziom inflacji! Ma to więc dodatkowy negatywny wpływ na Twój portfel…
Jeśli Twój własny „koszyk zakupowy” podrożał powyżej wskaźnika inflacji, to sygnał, że musisz podjąć konkretne działania służące polepszeniu Twojej sytuacji finansowej!
Wskazówka: Sprawdź w statystykach Narodowego Banku Polskiego, jaka była inflacja w ostatnich latach, a następnie porównaj ją ze swoimi zarobkami. Jeśli Twoje dochody wzrosły mniej, to sygnał, że chcąc oszczędzać, musisz albo ograniczyć wydatki albo poszukać lepiej płatnej pracy lub w inny sposób zwiększyć dochody.
Przeczytaj także o pozostałych 10 błędach i 10 wskazówkach, gdy chcesz oszczędzać pieniądze.
Więcej o coachingu finansowym znajdziesz na mojej stronie Twoja Psyche w zakładce coaching finansowy.
Pracuj ze mną i wyrób nawyk oszczędzania oraz lepiej zarządzaj finansami osobistymi.
Przeczytaj wszystkie części artykułu 10 błędów i 10 wskazówek, gdy chcesz oszczędzać pieniądze. Coaching finansowy
1 cz. Chcesz od razu odkładać dużo większe pieniądze niż dotąd!
2 cz. Negujesz potrzebne wydatki, a potem zniechęcasz się do „restrykcyjnej diety”!
3 cz. Odkładasz tylko resztki pieniędzy, jakie zostaną na koniec miesiąca!
4 cz. Nie sprecyzowałeś/łaś celu oszczędzania!
5 cz. Nie konsultujesz planów oszczędzania z bliskimi!
6 cz. Porównujesz się z innymi!
7 cz. Nie inwestujesz swoich oszczędności!
8 cz. Oszczędzasz na pinezkach, a wydajesz na zbytki!
9 cz. Dodatkowe dochody przeznaczasz na konsumpcję.
10 cz. Nie wiesz, na co wydajesz to 10 z serii najczęstszych błędów, przez które nie budujesz zabezpieczenia finansowego na przyszłość.