8 błąd, gdy chcesz oszczędzać pieniądze. Coaching finansowy. Artykuł

Oszczędzasz na pinezkach, a wydajesz na zbytki! – to 8 błąd, który powoduje, że Twój wysiłek idzie na marne, a co gorsza spada Twoja motywacja do wdrażania dobrych nawyków w zarządzaniu domowym budżetem.

Podczas coachingu finansowego zdarzyło mi się pracować z osobami, które z jednej strony wkładały dużo wysiłku w oszczędzanie niewielkich kwot, a z drugiej trwoniły duże sumy na rzeczy zbędne. Przykładowo: gdy ktoś traci czas na porównywanie kosztów masła w różnych sklepach, próbuje być „łowcą promocji”, a jednocześnie kupuje sobie nowego iPhona…

Takie skoncentrowanie się na małych oszczędnościach może dawać komuś poczucie, że dużo robi, aby zbudować poduszkę finansową. Jednak w ten sposób nie tylko nie ma szans na odłożenie kwoty zapewniającej bezpieczeństwo finansowe, ale bezsensownie przepala energię mentalną na poszukiwanie małych oszczędności nie zauważając, gdzie niepotrzebnie topi duże kwoty.

Co gorsza, przez takie niespójne i nieefektywne podejście do oszczędzania, szybko zniechęci się, gdyż mentalnie ciągle będzie w „trybie wyrzeczeń”, a jego poduszka finansowa praktycznie nie rośnie.

Także w niektórych firmach pracownicy są rozliczani niemal z każdego notesika, a jednocześnie kadra zarządzająca zdaje się nie widzieć, gdzie firma naprawdę marnuje zasoby lub nie potrafi wykorzystać szans rynkowych.

Pracując z klientami, najpierw analizujemy strukturę wydatków. Probujemy znaleźć te obszary, w których pieniądze „przeciekają przez palce” lub wydawane są rzeczy, które tak naprawdę nie przynoszą adekwatnych korzyści w stosunku do wyższych kosztów. Przykładowo: możemy kupić w znacznie niższej cenie równie funkcjonalny telefon innej firmy lub nieco starszy model naszej ulubionej marki.

Szczególnie przyglądamy się wydatkom robionym „na poprawę humoru” np. kupowaniu zbyt wielu ubrań czy gadżetów.

Często zdarza się również, że ktoś cyklicznie płaci za rzeczy, z których mało korzysta np. opłaca kilka pakietów telewizyjnych, choć przecież nie ma tyle czasu na oglądanie lub gdy skuszony promocjami kupuje kolejne szkolenia online lub ebooki, pomimo że jeszcze nie zapoznał się z poprzednimi.

Wskazówka: skoncentruj się na zracjonalizowaniu tych wydatków, które są zbyt wysokie, zbędne lub z których zmniejszenia będziesz odnosić korzyści przez dłuższy czas. Nie marnuj energii na mało istotne sprawy!

Przeczytaj także o pozostałych 10 błędach i 10 wskazówkach, gdy chcesz oszczędzać pieniądze.

Więcej o coachingu finansowym znajdziesz na mojej stronie Twoja Psyche w zakładce coaching finansowy.

Pracuj ze mną i wyrób nawyk oszczędzania oraz lepiej zarządzaj finansami osobistymi.

Zapraszam do kontaktu

Przeczytaj wszystkie części artykułu 10 błędów i 10 wskazówek, gdy chcesz oszczędzać pieniądze. Coaching finansowy

1 cz. Chcesz od razu odkładać dużo większe pieniądze niż dotąd!

2 cz. Negujesz potrzebne wydatki, a potem zniechęcasz się do „restrykcyjnej diety”!

3 cz. Odkładasz tylko resztki pieniędzy, jakie zostaną na koniec miesiąca!

4 cz. Nie sprecyzowałeś/łaś celu oszczędzania!

5 cz. Nie konsultujesz planów oszczędzania z bliskimi!

6 cz. Porównujesz się z innymi!

7 cz. Nie inwestujesz swoich oszczędności!

8 cz. Oszczędzasz na pinezkach, a wydajesz na zbytki!

9 cz. Dodatkowe dochody przeznaczasz na konsumpcję.

10 cz. Nie wiesz, na co wydajesz to 10 z serii najczęstszych błędów, przez które nie budujesz zabezpieczenia finansowego na przyszłość.