Porównujesz się z innymi to 6 z 10 częstych błędów na drodze do budowania bezpieczeństwa finansowego. Toksyczne porównywanie się okazuje się problemem nie tylko u klientów, którzy pracują ze mną w ramach life coachingu.
Każdy ma swoją własną sytuację finansową, osobistą, zawodową. Porównywanie swoich oszczędności czy zarobków do innych może być złudne i demotywujące. Skup się na swoich celach i postępach, nie na tym, co robią inni.
Pamiętaj, że nie znasz ani ich prawdziwej sytuacji finansowej ani ceny, jaką zapłacili. Wiele osób wpadło w spiralę długów próbując dorównać znajomym w posiadanych dobrach czy stylu życia. Często nawet nie wiedzieli, że te osoby również żyją na pokaz i są zadłużone po uszy…
„Zastaw się, a postaw się” – niestety nadal wiele osób żyje ponad stan, gdyż chce zaimponować. Jeśli próbujesz dorównać znajomym pod kątem auta, domu czy wakacyjnego szaleństwa, jeszcze trudniej będzie Ci regularnie oszczędzać. Kupienie czegoś fajnego daje natychmiastową gratyfikację, a także podziw ze strony innych. Jednak oddala od osiągnięcia stabilność finansowej.
Choć pozornie może wydawać się, że porównywanie się z innymi dodatkowo zmotywuje nas do pracy, to w większości przypadków efekt będzie odwrotny! Wpadniemy w poczucie bycia gorszym i zwątpimy w siebie. To nie tylko obniży nasz nastrój i samoocenę, ale może zmniejszyć determinację w drodze do celu. Nawet, jeśli dobrze nam się powodzi, to przecież wielu ludzi osiągnęło znacznie więcej. Najgorzej, jeśli uznamy, że skoro i tak nie zdobędziemy tego, co ktoś inny, to po co w ogóle się wysilać….
Kolejną pułapką jest porównywanie swoich zysków z inwestycji do innych. Nawet jeśli te osoby faktycznie miały znacznie większy zwrot niż my (a pamiętajmy, że część ludzi koloryzuje!), to nie zawsze świadczy to, że ich strategie zawsze się sprawdzają. Ślepe kopiowanie ich działań może narazić nas na problemy. Ponadto część inwestycji przynosi rezultaty dopiero w dłuższej perspektywie i wymaga konsekwencji. Jeśli ktoś podążając za modą co chwila bezrefleksyjnie zmienia strategię finansową, może to niekorzystnie odbić się na jego portfelu.
Nawet najlepsi inwestorzy szczerze przyznają, że czasem to kwestia szczęścia i oraz że wiele razy zdarzało im się stracić duże pieniądze.
Wskazówka; Warto uczyć się od ludzi sukcesu i podpatrywać ich decyzje – także finansowe. Jednak zbyt częste porównywanie się i podążanie za tym, co jest teraz na topie, przynosi zwykle więcej szkody niż pożytku.
Przeczytaj także o pozostałych 10 błędach i 10 wskazówkach, gdy chcesz oszczędzać pieniądze
Więcej o coachingu finansowym znajdziesz na mojej stronie Twoja Psyche w zakładce coaching finansowy.
Pracuj ze mną i wyrób nawyk oszczędzania oraz lepiej zarządzaj finansami osobistymi.
Obejrzyj moje filmiki:
Toksyczne porównania – zwalcz je i uwolnij pozytywną energię!
Porównujesz się z innymi? Zadaj sobie te pytania
Przeczytaj wszystkie części artykułu 10 błędów i 10 wskazówek, gdy chcesz oszczędzać pieniądze. Coaching finansowy
1 cz. Chcesz od razu odkładać dużo większe pieniądze niż dotąd!
2 cz. Negujesz potrzebne wydatki, a potem zniechęcasz się do „restrykcyjnej diety”!
3 cz. Odkładasz tylko resztki pieniędzy, jakie zostaną na koniec miesiąca!
4 cz. Nie sprecyzowałeś/łaś celu oszczędzania!
5 cz. Nie konsultujesz planów oszczędzania z bliskimi!
6 cz. Porównujesz się z innymi!
7 cz. Nie inwestujesz swoich oszczędności!
8 cz. Oszczędzasz na pinezkach, a wydajesz na zbytki!
9 cz. Dodatkowe dochody przeznaczasz na konsumpcję.
10 cz. Nie wiesz, na co wydajesz to 10 z serii najczęstszych błędów, przez które nie budujesz zabezpieczenia finansowego na przyszłość.