3 z 10 błędów przy budowaniu bezpieczeństwa finansowego: Odkładasz tylko resztki pieniędzy, jakie zostaną na koniec miesiąca.
Jeśli naprawdę chcesz zbudować poduszkę finansową, musisz traktować to jako priorytet. Nie czekaj, aż na koniec miesiąca zostaną Ci jakieś resztki. Z wyprzedzeniem określ, ile pieniędzy odłożysz w tym miesiącu.
W przypadku wielu moich klientów podczas coachingu finansowego, sprawdziła się metoda, że bezpośrednio po otrzymaniu pensji od razu opłacają wszystkie stałe wydatki np. opłaty za mieszkanie, abonamenty, raty kredytu, opłaty za przedszkole, studia, karnety sportowe i medyczne. Robią też większe zakupy spożywcze. Następnie patrzą, ile im zostało pieniędzy. Prognozują też, jakie jeszcze kwoty na pewno wydadzą w tym miesiącu na jedzenie, czy zaplanowaną już rozrywkę i inne wydatki. Następnie co najmniej połowę kwoty, jaka im została przelewają na konto oszczędnościowe.
Z moich obserwacji w pracy z klientami podczas coachingu finansowego wynika, że w większości przypadków przelewanie na początku miesiąca całej całej kwoty, jaka została na koncie po opłaceniu wszystkich zobowiązań, nie jest dobrym rozwiązaniem. Powód jest taki, że nigdy nie przewidzimy wszystkich naszych wydatków.
Musimy więc zostawić sobie na koncie jakieś środki, aby na koniec miesiąca nie czuć frustracji, gdy musimy zdjąć środki z lokaty czy konta oszczędnościowego, bo zabrakło nam na jedzenie czy tankowanie samochodu. To byłoby tak dołujące i stresujące, że zniechęcałoby nas do odłożenia pieniędzy w kolejnym miesiącu.
Opłać więc od razu po wypłacie wszystkie niezbędne wydatki, zaś z pozostałej kwoty co najmniej połowę przelej na konto, na którym trzymasz oszczędności.
Jeśli po paru cyklach w Twoim przypadku okaże się, że nadal zbyt duży procent zarobków przelałeś/łaś na konto oszczędnościowe (lub inne instrumenty budujące bezpieczeństwo finansowe) i musisz na koniec miesiąca sięgać po oszczędności, przeanalizuj, jakie były tego przyczyny. Może permanentnie nie doszacowujesz niezbędnych wydatków i zbyt optymistycznie zakładasz, ile realnie jesteś w stanie oszczędzić? A może hedonizm bierze górę i zbyt dużo pieniędzy rozchodzi się na nadprogramowe wydatki?
Przypadek każdego klienta jest nieco inny. Jako coach finansowy dopasowuję strategię do specyficznej sytuacji klienta.
Przeczytaj także o pozostałych 10 błędach i 10 wskazówkach, gdy chcesz oszczędzać pieniądze
Więcej o coachingu finansowym znajdziesz na mojej stronie Twoja Psyche w zakładce coaching finansowy.
Pracuj ze mną i wyrób nawyk oszczędzania oraz lepiej zarządzaj finansami osobistymi.
Przeczytaj wszystkie części artykułu 10 błędów i 10 wskazówek, gdy chcesz oszczędzać pieniądze. Coaching finansowy
1 cz. Chcesz od razu odkładać dużo większe pieniądze niż dotąd!
2 cz. Negujesz potrzebne wydatki, a potem zniechęcasz się do „restrykcyjnej diety”!
3 cz. Odkładasz tylko resztki pieniędzy, jakie zostaną na koniec miesiąca!
4 cz. Nie sprecyzowałeś/łaś celu oszczędzania!
5 cz. Nie konsultujesz planów oszczędzania z bliskimi!
6 cz. Porównujesz się z innymi!
7 cz. Nie inwestujesz swoich oszczędności!
8 cz. Oszczędzasz na pinezkach, a wydajesz na zbytki!
9 cz. Dodatkowe dochody przeznaczasz na konsumpcję.
10 cz. Nie wiesz, na co wydajesz to 10 z serii najczęstszych błędów, przez które nie budujesz zabezpieczenia finansowego na przyszłość.