Uczestniczyłam w bardzo przydatnym webinarze „Jak odróżnić kryzys od chronicznego stresu, dystymii lub depresji?” prowadzonym przez dr Elżbietę Kluskę – Łabuz.
Polecam ten webinar nie tylko coachom, ale wszystkim, którzy chcieliby lepiej zrozumieć, co może stać się z ich bliskimi lub z nimi samymi. Świadomość tych różnic jest bardzo ważna!
Zwłaszcza o dystymii mało kto wie (poza profesjonalistami), więc niestety duża część cierpiących nawet nie jest świadoma, że to jest choroba (afektywne zaburzenie nastroju) mająca swój numer w „Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10”, a nie „cecha usposobienia”. Dlatego wielu nawet nie szuka profesjonalnej pomocy.
Osobom z dystymią – choć pozornie mogą funkcjonować normalnie – towarzyszy niemal nieustanne poczucie bezsensu, smutek, brak zadowolenia i radości.
A dystymię można leczyć! Zaś nieleczona dystymia może trwać nawet długie lata i odebrać szczęście.
Wg szacunków na dystymię cierpi 3-5 % populacji, częściej kobiety.
W leczeniu dystymii stosuje się zarówno psychoterapię, jak i farmakoterapię.
Jeśli masz podejrzenie, że ktoś z bliskich może cierpieć na dystymię, koniecznie spróbuj go przekonać do konsultacji z profesjonalistą – psychoterapeutą lub psychiatrą.