ASERTYWNOŚĆ w budowaniu relacji – jak pomaga?

Walentynki to dobry moment, aby przemyśleć czy Twoje relacje są partnerskie. Czy to, co robisz dla innych, jest Twoim prawdziwym wyborem, czy jedynie wynikiem braku asertywności i nieumiejętności postawienia granic?

Asertywność niesłusznie kojarzy się tylko z mówieniem NIE. Tymczasem osoby asertywne mogą być życzliwe, pomocne czy wręcz altruistyczne! Nie robią tego jednak ze strachu, poczucia winy czy obowiązku, lecz z własnego wyboru. Dlatego kiedy komuś pomagają lub idą na kompromis, dobrze się z tym czują i nie wypominają innym, tego co dla nich zrobiły. To właśnie asertywność pomaga budować zdrowe, partnerskie związki i przyjaźnie. Pozwala uniknąć wielu nieporozumień, wzajemnych żalów i frustracji. Sprawia, że potrzeby obu stron są zaspokojone w znaczenie większym stopniu niż gdy ludzie poświęcają się lub używają szantażu emocjonalnego, aby otrzymać to, na czym im zależy.

Kiedy prowadzę indywidualne i grupowe szkolenia z asertywności, klienci często mówią że chcieliby stać się bardziej asertywni i otwarci w relacjach, ale boją się, że zostaną przez to odrzuceni i nielubiani. Ulegają nie chcianym prośbom, a potem czują się rozżaleni, wykorzystani. nieszanowani

Chcesz być bardziej asertywny, ale boisz się odrzucenia i krytyki? Pragniesz zbudować partnerski związek oparty na otwartości i wyrażaniu siebie? Masz już dość poświęcania się? Zastanawiasz się, czy można stawiać granice zachowując jednocześnie dobre relacje?

Obejrzyj mój filmik.

Zapraszam także na moje indywidualne sesje. Asertywność jest ich częstym tematem : )