Prowadziłam szkolenia dla 60+ pomagające wrócić na rynek pracy

Przez dwa dni prowadziłam szkolenia dla osób 60+, które mają praktycznie pomóc im wrócić na rynek pracy. Podczas warsztatów szczególną uwagę poświęciłam na komunikację werbalną i niewerbalną,  praktyczne ćwiczenie autoprezentacji i rozmowy kwalifikacyjnej oraz przygotowanie CV. Pracowaliśmy także nad analizą swoich mocnych stron przez uczestników. Są to nieodzowne elementy w procesie rekrutacji oraz budowaniu swojego wizerunku zawodowego. Aż miło mi było pracować z tak aktywną i zmotywowaną grupą!

Coraz więcej seniorów z różnych powodów potrzebuje wrócić na rynek pracy. Często jest to dla nich trudne i stresujące. Poprzez nasze szkolenia chcemy im w tym pomóc. Jako socjolog widzę, że największą przeszkodą są niestety uprzedzenia po stronie wielu pracodawców, a co gorsza także u niektórych rekruterów! Jest to kwestia bardzo istotna zarówno dla rynku pracy, jak i dla nas wszystkich. Wcześniej czy później każdy z nas stanie się seniorem…

W ramach naszej Pracowni Rozwoju Srebrnego Potencjału uczestnicy bezpłatnie otrzymali cykl warsztatów z umiejętności psychospołecznych i innych kompetencji przygotowujących do znalezienia pracy. Już wkrótce kolejna edycja. Projekt współfinansuje M. St. Warszawa.

Organizatorką tego wartościowego przedsięwzięcia jest Kasia Fetter, która założyła również Fundacja im. Józefa Fettera „Pora na Seniora”. Warsztaty odbywają się w Klubokawiarni Pora na Seniora również stworzonej przez Kasię!

Bardzo cieszę się, że na zaproszenie PARP Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości mogłam mówić właśnie na temat „Wellbeing w kontekście ZMIANY POKOLENIOWEJ NA RYNKU PRACY” w lipcu 2023 r. podczas wydarzenia Connect & Scale Up.

Jak słusznie zauważa w swoim Raporcie Future Katarzyna Surówka: „W ciągu dwóch najbliższych dekad ubędzie 4,5 miliona osób w wieku produkcyjnym (20 – 49 lat), a przybędzie 1,5 mln osób w wieku 50-59 lat.” Zatrudnienie pokolenia silver ułatwiłoby zapełnienie luki kompetencyjnej w najbliższej przyszłości. Kto pierwszy ten lepszy! Kto wyzbędzie się stereotypów i wprowadzi Silver Generation do swojej firmy ten wygra długodystansowy wyścig. A mamy wiele do nadrobienia, gdyż w gronie krajów OECD zajmujemy 30 pozycję (na 35 możliwych) pod kątem zatrudnienia pracowników 55+.”