Zostałam zacytowana w Miesięczniku Twój Styl

W Miesięczniku Twój Styl zostały zamieszczone moje dwie wypowiedzi w artykule Agnieszki Litorowicz-Siegert „Gotowe na awans. Raport Kariera Kobiet”. „Mówi Anna Daria Nowicka, socjolog, doradca zawodowy: – Idea „work life balance” zmieniła dużo. Pracownikom obojga płci bardziej zależy na równowadze między pracą a życiem prywatnym, domagają się jej otwarcie. Model zakładający tyranie po kilkanaście godzin dziennie nie sprzyjał wychowaniu dzieci, relacjom partnerskim i z przyjaciółmi, dbaniu o zdrowie fizyczne i psychiczne. Pracodawcy już zrozumieli, że coraz mniej osób jest gotowych siedzieć w firmie od rana do nocy, czy odbierać telefony w weekendy. Zaczęli więc inaczej podchodzić do wymagań stawianych przez kobiety, które chcą awansować. Kariera nie oznacza już, że dzieci będą musiały odrabiać lekcje z babcią czy opiekunką, bo mamy prawie ciągle nie ma w domu. W efekcie wiele kobiet widzi, że można rozwijać się zawodowo bez ogromnych kosztów prywatnych. I częściej uważają: to model dla mnie. Zmiana podejścia pracodawców na bardziej ludzkie stała się zachętą, żebyśmy przestały myśleć: kariera albo życie osobiste – mówi Anna. I dodaje, że samo słowo “kariera” też warto traktować bardziej… po ludzku. – Tę przez wielkie „K” statystycznie zrobi niewiele z nas. Może lepsze jest sformułowanie „ścieżka” czy „droga zawodowa”. Często po prostu chcemy mieć pracę, w której się realizujemy i rozwijamy. Nie musi chodzić o stanowisko prezeski. Za karierę uważamy całe życie zawodowe, także drobne kroki w rozwoju – podkreśla. Ważne, byśmy czuły, że mamy na jej kształt realny wpływ. (…)

Socjolożka Anna Daria Nowicka dodaje, że zwalczanie stereotypów to dłuższy proces. Pomożemy sobie, likwidując inne bariery – te, które same stawiamy mówi:– Sheryl Sandberg, przez lata zarządzająca Facebookiem, w bestsellerowej książce Włącz się do gry. Kobiety, praca i chęć przywództwa pisze: „ Błędnie uważamy, że aby awansować lub ubiegać się o stanowisko w nowej firmie, musimy spełniać wszystkie wymagania, które są w ogłoszeniu”. Jako były rekruter zapewniam, że to często “koncert życzeń”. Dział HR czy szef wypisują długą listę kompetencji z myślą: byłoby cudownie, gdyby istniał ktoś, kto temu sprosta. Kobieta, która spełnia pięć na osiem wymagań, zazwyczaj uznaje: znajdą się lepsi ode mnie, szkoda zachodu. Tymczasem często okazuje się, że ludzie, którzy których ostatecznie zaproszono na rozmowę, nie spełniali nawet połowy wymagań z listy, więc ona miała szansę być najlepsza z nich – gdyby spróbowała!”

Serdecznie dziękuję dziennikarce – Agnieszce Litorowicz-Siegert, że zaprosiła mnie do wypowiedzenia się w tym raporcie.

Twój Styl, nr 5 (394) maj 2023, Agnieszka Litorowicz -Siegert „Gotowe na awans. Raport Kariera Kobiet”. Artykuł zaczyna się 60 str. Pierwsza wypowiedź znajduje się 62 str., zaś kończy na 63 str. Natomiast druga wypowiedź jest 66 stronie.