Jak Radzić sobie z pesymizmem – Blue monday. Filmik

Z okazji Blue Monday – najbardziej depresyjnego dnia roku – obejrzyj mój filmik Jak radzić sobie z pesymizmem? Poznaj POTĘGĘ MYŚLENIA NIENEGATYWNEGO! 🙂 Warto popracować nad tym, jak postrzegamy świat – zwłaszcza takiego dnia, jak dzisiejszy „depresyjny poniedziałek”.

Wskazówki znajdziesz w moim filmiku na YouTube!

Blue Monday to koncepcja dr. Cliffa Arnalla z Cardiff University. Na podstawie wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki  meteorologiczne (długość dnia, nasłonecznienie), psychologiczne (np. nieumiejętność wytrwania w noworocznych postanowieniach i ekonomiczne (konieczność spłaty kredytów świątecznych) uznał, że to właśnie trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku.

Choć nie ma naukowych dowodów, że faktycznie akurat ten dzień jest trudniejszy od innych, to warto zastanowić się nad tym, jakie zmienne wpływają na nasze samopoczucie i radość życia. I jakie konstruktywne działania możemy podjąć, aby polepszyć nasz dobrostan psychiczny i fizyczny.

Przykładowo:

Dla naszego dobrostanu i poczucia szczęścia ogromnie ważna jest praca nad naszymi przekonaniami i sposobem postrzegania tego, co nas spotyka.

– O tym, jak mądrze stawiać noworoczne postanowienia, możesz przeczytać w moim artykule opublikowanym na portalu Medycyna i Pasje.

– Nie musimy ulegać nakręconemu reklamą pędowi do przesadnych zakupów świątecznych i zadłużać się! Jeśli więcej wysiłku włożymy w czas spędzony z bliskimi, a nie w prezenty, to nie będziemy z takim utęsknieniem czekać na styczniową wypłatę 😉

– Nie mamy wpływu na długość dnia, ale możemy regularnie wychodzić na spacery i chwytać słońce, uprawiać sport, dbać o sen, odżywianie, a także suplementować witaminę D (w przypadku jej niedoboru).

Nie każdy z natury jest optymistą. Ale każdy może zmienić sposób postrzegania świata na bardziej pozytywny! Wyjść z katastrofizowania i czarnowidztwa. Zwiększyć poziom odczuwanej satysfakcji z życia. Rozwiązaniem jest „potęga myślenia nienegatywnego”.

Pesymizm odbiera radość życia i motywację do działania. Powoduje, że rezygnujesz, zanim spróbujesz. Nie wierzysz w swoje możliwości. Tracisz energię na zamartwianie się na zapas. Żyjesz w ciągłym lęku przed tym, co złego może się wydarzyć, zamiast cieszyć się tym, co dobrego Cię już spotkało. Chcesz zerwać z czarnowidztwem, ale nie wiesz jak? A może bliska Ci osoba tak właśnie działa i próbujesz jej pomóc?

Podczas prowadzonych szkoleń słyszałam od niektórych uczestników, że próbowali stać się optymistami, ale jest to zbyt odległe od ich natury. Pytali, czy jest dla nich jakieś rozwiązanie. Odpowiadałam, że pomocna jest praca nad przekonaniami i sposobem reakcji na trudne sytuacje, ale przede wszystkim odkrycie potęgi myślenia nienegatywnego. Już to znacząco poprawia jakość życia.

Wskazówki znajdziesz w moim filmiku na YouTube!

Osoby chcące nauczyć się zdrowego optymizmu i uwolnić się od pesymizmu oraz zamartwiania się przez cały rok zapraszam na indywidualne sesje 1 na 1 🙂