Zdrowy optymizm – jak go zbudować. Filmik

Jak budować zdrowy optymizm i nie wpaść w pułapkę myślenia życzeniowego? W jaki sposób negatywne myślenie może uruchomić samospełniającą się przepowiednię? Dlaczego bez aktywnego działania pozytywne wizualizacje niewiele pomogą?

Podczas 1 godzinnego wywiadu wyjaśniałam powyższe mechanizmy oraz podałam wiele praktycznych przykładów. Pokazałam również ćwiczenie zaczerpnięte z metody Racjonalna Terapia Zachowań, dzięki któremu sprawdzisz, czy Twoje przekonania są zdrowe dla Ciebie.

Cała rozmowa tutaj

Pokazałam również siłę tkwiącą w podejściu prof. Martina Seligmana – pioniera psychologii pozytywnej. Oto jedna z ważnych wskazówek, jakie daje ten wybitny profesor: „Wyuczony optymizm nie jest odkryciem potęgi „pozytywnego myślenia”.(…) Istotne jest to, co myślimy, kiedy spotykają nas niepowodzenia. Ważna jest technika myślenia „nienegatywnego”.

Główna technika optymizmu polega na odrzuceniu zgubnych dla nas stwierdzeń, które przychodzą nam nas myśl, kiedy spotykają nas niepowodzenia będące udziałem wszystkich ludzi.”

Rozmowę przeprowadziła ze mną Judyta Otrębska na kanale Siła Kobiety Za jej zgodą zamieszczam nasze nagranie również na moim kanale i dziękuję jej za zaproszenie mnie do wypowiedzi 🙂