Dlaczego oszczędzanie jest takie trudne? – Artykuł

Warto oszczędzać – chyba każdy zgodzi się z takim stwierdzeniem. Dlaczego więc tylko niewielki odsetek Polaków posiada oszczędności? Oto 4 często występujące powody problemów z oszczędzaniem.

Według badania Assay Index: „44% Polaków nie ma żadnych oszczędności. Pozostali odłożyli średnio 29 688 zł. Tylko 6 proc. Polaków z grupy mającej oszczędności ma ich na koncie więcej niż 100 000 zł .” Co grosza wysoka inflacja spowodowała, że siła nabywcza zgromadzonych środków drastycznie spadła w ciągu ostatnich 2 lat.

Na coaching finansowy zgłaszają się do mnie również klienci, którzy chcą nauczyć się oszczędzać. Wbrew pozorom, nie jest tak, że im więcej ktoś zarabia, tym więcej oszczędza. Faktem jest, jeśli ktoś zarabia tak mało, że ledwo starcza mu na zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych i opłacenie niezbędnych warunków, to nie można się dziwić, że w takiej sytuacji trudno odłożyć pieniądze.

Zachęcam do lektury całego mojego artykułu zamieszczonego na portalu Hearme

HearMe wspiera kondycję psychiczną pracowników oferując konsultacje psychologiczne online, webinary i warsztaty dla firm poprzez stworzoną przez siebie platformę.