Wystąpiłam w Radio

W Radiowej Czwórce mówiłam, jak bardzo pomocne dla osób cierpiących na choroby fizyczne czy psychiczne jest to, gdy znani i lubiani celebryci szczerze wyznają, że też mają takie problemy. Daje to wielu ludziom poczucie, że mimo choroby można osiągnąć sukcesy, być cenionym i podziwianym oraz że choroba to nie powód do wstydu! Podkreśliłam, jak ważne jest, aby osoby chore czy zmagające się z jakimś problemem wprost mówiły, że z tym się borykają, gdyż wtedy otoczenie lepiej zrozumie ich zachowania i wie, jak je intepretować np. że te zachowania nie są skierowane przeciwko nim, lecz są poza kontrolą drugiej osoby tak jak tiki nerwowe czy wykrzykiwanie wyzwisk w przypadku zespołu Tourette’a.

Zwróciłam uwagę, że jeśli niektóre osoby w depresji uśmiechają się czy sprawiają wrażenie pogodnych, to otoczenie nie jest w stanie domyśleć się, że cierpią ani że potrzebują pomocy i wsparcia! Dlatego tak ważne jest, abyśmy umieli mówić w otwarty sposób o naszych problemach,  nie wstydzili się ich i potrafili poprosić o pomoc oraz wyrozumiałość.

Moja wypowiedź od 4 min 50 s do ok. 8 min 35 s w audycji Strefa Prywatna, którą w Polskim Radio Czwórka prowadzi Weronika Puszkar.

Nagranie tutaj

Przyczynkiem do tej audycji było wyznanie Billie Eilish – znanej piosenkarki i autorki tekstów – że cierpi na zespół Tourette’a

#Tourette, #BillieEilish