Zdrowy egoizm – dlaczego jest potrzebny? Filmik

Kiedy egoizm może być zdrowy? Dlaczego jest niezbędny, aby stać się asertywnym? W jaki sposób pomaga wyzwolić się z nieadekwatnego poczucia winy i lęku przed odrzuceniem? Czy może pomóc w budowaniu partnerskich relacji? Dlaczego poświęcanie się nie zawsze jest dobre? Czym zdrowy egoizm różni się od zwykłego egoizmu? Jakie korzyści odniesiesz praktykując „zdrowy egoizm”? Przedstawię praktyczne ćwiczenie sprawdzające, czy zachowujesz równowagę w relacjach.

Obejrzyj filmik i wykonaj ćwiczenie

Pojęcie „zdrowy egoizm” spopularyzował w swych książkach Josef Kirschner. W zdrowym egoizmie kładzie się nacisk na przyznanie sobie prawa do własnych potrzeb oraz dbania o nie bez poczucia winy (co jest również warunkiem bycia asertywnym). Ważne jest odkrywanie i rozumienie swoich uczuć, preferencji, wyrażanie emocji, bycie autentycznym w relacjach. Za wartość uważa się dbanie o własne szczęście i szeroko rozumiany dobrobyt (nie tylko materialny). Zdrowy egoista poszukuje się zdrowych, partnerskich relacji i wychodzi się z toksycznych związków. Potrafi postawić granice i realizować swoje cele. Nie jest kozłem ofiarnym ani „workiem treningowy”…

Więcej wskazówek dot. asertywności znajdziesz w serii moich filmików oraz w moich artykułach.

– Dlaczego warto być zdrowym egoistą? – artykuł opublikowany na portalu Medycyna i Pasje

Zapraszam do skorzystania z moich szkoleń indywidualnych i grupowych dot. asertywności:

– Zwiększ swoją asertywność i buduj partnerskie relacje w życiu osobistym i zawodowym (indywidualny trening asertywności)

– Asertywność w budowaniu relacji w życiu prywatnym i zawodowym (szkolenie grupowe)

– Budowanie asertywności w relacjach z pacjentami i współpracownikami (szkolenie dla lekarzy i pielęgniarek)

Obejrzyj filmik i wykonaj ćwiczenie