6 porad na Nowy Rok

Przygotowałam dla Ciebie 6 porad, które pomogą Ci w mądrym stawianiu sobie celów i postanowień na Nowy Rok. Dowiedz się, co zrobić, aby zwiększyć swoją skuteczność w realizacji marzeń oraz jak  ominąć psychologiczne pułapki, które mogą obniżyć Twoją motywację i konsekwencję na tej drodze.

1. Badania psychologiczne potwierdziły, że jeśli powiesz innym, co planujesz osiągnąć (np. rzucić palenie), jest znacznie bardziej prawdopodobne, że to osiągniesz. I nie jest to żadna magia. Po prostu publicznie złożona deklaracja, chęć bycia konsekwentnym i zachowania dobrego wizerunku w oczach innych sprawią, że będziesz mieć dużo większą motywację, aby spełnić obietnicę. Będziesz gotowy włożyć więcej energii i trudniej Ci będzie zrezygnować.

Ogłoś bliskim, jakie masz marzenia, cele i plany. Możesz im także pokazać swoją Mapę marzeń i opowiedzieć, co znaczą dla Ciebie poszczególne symbole.

2. Zdrowy optymizm i osiąganie celów nie opierają się na myśleniu życzeniowym i biernym czekaniu na „gwiazdkę z nieba”. Pozytywne nastawienie i wiara w siebie muszą być wsparte przemyślaną aktywnością. Zaplanuj, co chcesz osiągnąć. Spisz konkretne kroki/ działania, które Cię będą przybliżać do celu. Określ „mierniki sukcesu”, czyli po czym poznasz, że osiągnąłeś dany etap. I zacznij działać! Czym różni się zdrowy optymizm od myślenia życzeniowego oraz ćwiczenie znajdziesz w moim filmiku.

3. Podziel cel główny na cele cząstkowe. Pamiętaj, że słonia można zjeść tylko po kawałku… Dużo łatwej będzie Ci utrzymać konsekwencję i motywację, gdy będziesz z satysfakcją „odhaczać” zaliczenie kolejnych etapów. Zarówno cel główny, jak i cząstkowe powinny być mierzalne, czyli musisz być w stanie określić, czy osiągnąłeś dany cel, czy nie. Innymi słowy spisz, po czym poznasz, że już osiągnąłeś/łaś dany cel i możesz otworzyć szampana. Cele typu „chcę być piękny, sławny i bogaty” są niewłaściwie sformułowane, gdyż są zbyt ogólne i trudno określić, czy w danym momencie je spełniłeś/łaś. Ponadto nigdy nie można być zbyt pięknym, zbyt sławnym czy bogatym, więc niezależnie jak wiele osiągniesz, możesz zawsze czuć się rozczarowany sobą.

Więcej o prawidłowym stawianiu celów znajdziesz w moim artykule.

4. Celebruj sukcesy! Także te małe. Jeśli nie będziesz dawać sobie małych nagród za osiągnięcie kolejnych etapów, Twoja motywacja szybko wyczerpie się. Będziesz musiał/a włożyć dużo większy wysiłek i energię mentalną, aby iść do przodu. Zaś droga do celu będzie Ci się wydawać „drogą krzyżową”… Wyrażaj sobie uznanie i wdzięczność za to, że zrobiłeś/łaś kolejny krok w kierunku swoich marzeń. Więcej o tym, jak ogromną moc ma „Siła małych sukcesów” oraz ćwiczenie znajdziesz w filmiku.

5. Największą przeszkodą na drodze do realizacji marzeń możesz okazać się Ty sam! Jeśli widzisz w sobie tylko braki, długo rozpamiętujesz porażki, zaś Twój wewnętrzny krytyk nieustannie wytyka Ci błędy i nigdy nie jest zadowolony, będzie Ci bardzo ciężko skutecznie osiągać cele. A nawet jeśli je osiągniesz, nie zyskasz radości ani spełnienia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz „zneutralizować” swojego wewnętrznego krytyka, obejrzyj filmik i wykonaj ćwiczenie.

6. Paradoksalnie przeszkodą do spełnienia marzeń i osiągania celów może być pułapka konsekwencji (tzw. efekt Concorde). Bywa, że osiągnięcie celu okazuje się zbyt kosztowne lub po prostu przestaje Ci już na tym zależeć. Przykładowo: jeśli po I roku studiów czujesz, że jednak nie wyobrażasz sobie pracy w tym zawodzie, pomyśl o zmianie kierunku, zamiast topić czas i energię w czymś, co już nie jest Twoim marzeniem. Bądź elastyczny! Zadawaj sobie regularnie pytanie, czy nadal ten cel jest warty wysiłku czy jego osiągnięcie faktycznie Cię uszczęśliwi. O tym, czemu tak trudno wyjść z pułapki konsekwencji i jaki ma wpływ w życiu osobistym i zawodowym, znajdziesz w filmiku.

Życzę Ci na cały Nowy Rok spełnienia marzeń, osiągnięcia celów i umiejętności cieszenia się nimi 🙂