Siła stresu – jak stresować się mądrze?

Polecam bestseller „Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie” Kelly McGonigal. Ta książka zrewolucjonizowała myślenie o stresie i pomogła tysiącom ludzi! Jak przyznaje sama autorka, ta książka jest tzw. interwencją w nastawienie psychiczne. Ma na celu nie tylko przybliżyć obecny stan wiedzy o wpływie stresu na zdrowie i psychikę, ale także obalić wiele mitów na ten temat, które w destrukcyjny sposób wpływały na nas przez dziesiątki lat i powodowały, że stres nam szkodził.

Jak pisze McGonigal: „Stres nie jest toksyczny i nie zabija. Pomaga za to skutecznie się uczyć, pokonywać trudności, osiągać cele i poprawiać relacje z innymi. (…). Stres to objaw mobilizacji, woli i mocy! Zrób z niego osobistego sprzymierzeńca!”

Dla mnie jako socjologa szczególnie cenne było pokazanie, że stres i presja tylko w niektórych przypadkach wywołują nastawienie na walkę i egoizm. Jedną z reakcji na stres – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn – jest nastawienie na opiekę, przyjaźń, empatię, szczodrość, niesienie pomocy nawet obcym ludziom!

Psycholożka dużo uwagi poświęca roli wartości, celów, utrzymywania motywacji oraz skutecznego dawania sobie rady zarówno z codziennymi uciążliwościami, jak i wychodzeniu z traumy. Wyjaśnia, dlaczego przekonanie, że stres szkodzi jest szkodliwe.

Wiedzę i inspiracje z tej książki wykorzystuję zarówno prowadząc szkolenia, jak i podczas coachingu 🙂

Ogromną zaletą są też praktyczne ćwiczenia, które pomagają czerpać z siły stresu, zmienić nastawienie z lęku i unikania na wyzwania i energię oraz przełamać blokujące przekonania.

Autorka jest psycholożką zdrowia. Wykłada na prestiżowym Uniwersytecie Stanforda w USA. Przekazuje wiedzę i inspiracje w praktyczny i porywający sposób.

Gorąco polecam!