Błędy szefów: #6 Mikrozarządzanie – filmik

Dlaczego niektórzy szefowie stosują mikrozarządzanie? Czemu wtrącając się w każde działanie demotywują pracowników i odbierają im poczucie kompetencji? W jaki sposób lider może zmienić ten destrukcyjny nawyk? Jakie są skutki mikrozarządzania dla zespołu i organizacji?

Obejrzyj filmik

Mikrozarządzanie to jedna z większych dysfunkcji, a wręcz patologii w kierowaniu zespołem lub organizacją. Polega na ingerowaniu szefa / lidera w każdy, nawet drobny proces decyzyjny. Przełożony patrzy na ręce podwładnym, nieustannie kontroluje oraz nie zostawia żadnej swobody w wykonywaniu powierzonych obowiązków.

Na dłuższą metę spowalnia to rozwój, niszczy zaufanie, podsyca bezradność, niweluje sprawczość. Może nawet wpędzić pracowników w tzw. syndrom wyuczonej bezradności. W konsekwencji może prowadzić do poważnych problemów w firmie oraz znacząco obniżyć efektywność pracy, zwiększyć rotację pracowników, obniżyć kreatywność i motywację. Mikrozarządzanie wpływa więc destrukcyjnie zarówno na zespół i całą firmę, jak i na szefa, który niepotrzebnie traci czas i energię. Staje się chronicznie przemęczony i zdenerwowany. Może wpaść w pracoholizm i/lub wypalenie zawodowe

O czym zatem świadczy „mikrozarządzanie”?

– deficycie w zespole lub organizacji

– niskim poziomie zaufania

– niewystarczających kompetencjach szefa lub zespołu

– słabych umiejętnościach komunikacyjnych i zarządczych

– brakach w zakresie inteligencji emocjonalnej.

By szef potrafił wyzbyć się nawyku „mikrozarządzania”, powinien nauczyć się bycia odpowiedzialnym, kompetentnym, pewnym siebie i inspirującym liderem. Wymaga to przede wszystkim pokory, szerszej perspektywy i pracy. Jednak zanim do tego dojdzie, potrzebna jest refleksja i przyzwolenie na zmianę. A na to stać najodważniejszych oraz najbardziej świadomych liderów.

Więcej wskazówek jak menedżer może uniknąć błędów w zarządzaniu pracownikami znajdziesz w serii  filmików:

– Błędy szefów 5. Samotność

– Błędy szefów 4. Pracoholizm

– Błędy szefów 3. Rekrutacja życzeniowa

– Błędy szefów 2. Strach

– Błędy szefów 1. Pycha

– Talenty jak diamenty – czyli jak zarządzać talentami w organizacjach

– Szef inspirator