Mobbing – 6 powodów, dlaczego trudno się uwolnić – filmik

Dlaczego nie uciekasz, choć każdy dzień w pracy to koszmar? Czemu nie mówisz „dość” ciągłemu upokarzaniu, odzieraniu z poczucia własnej wartości i kpinom? Czemu tak późno orientujesz się, że to mobbing? Dlaczego ciężko odejść z toksycznej firmy, choć cierpisz? Wyjaśnię 6 powodów, przez które tak trudno uwolnić się z mobbingu.

Obejrzyj filmik

Wielu moich klientów doświadczyło mobbingu. Proces wychodzenia z tej traumy, odzyskania poczucia własnej wartości i siły, aby znaleźć nową pracę zwykle jest długi i bolesny. Skutecznie pomogłam wielu osobom.

Klienci często pytają mnie, dlaczego tak długo tkwili w toksycznej firmie? Czemu nie odeszli wcześniej, zanim zostali tak dogłębnie skrzywdzeni, a nawet wręcz złamani? Bywa, że obwiniają siebie, co tylko jeszcze bardziej ich niszczy. Albo uważają, że są zbyt wrażliwi, skoro „drobne złośliwości” ich tak ranią… Dlatego pracując z klientami dużą wagę przywiązuję do psychoedukacji, czyli wyjaśniania, jak te destrukcyjne mechanizmy działają. Jakie czynniki przyblokowały instynkt samozachowawczy krzyczący „Uciekaj”!

Ofiarą mobbingu może stać się każdy! Warto więc wiedzieć, jak ten patologiczny proces działa. Nawet, jeśli masz szczęście, że nigdy nie stałeś /łaś się ofiarą mobbingu, to zapewniam, że wielu Twoich znajomych to spotkało…

A jeśli irytowało Cię, że ofiara mobbingu nie słuchała Twoich słusznych rad „po prostu znajdź nową pracę”, to mam nadzieję, że dzięki mojemu filmikowi zrozumiesz, co ją powstrzymywało.

Więcej o mobbingu i radzeniu sobie z presją znajdziesz w filmiku MOBBING w pracy? Co możesz zrobić?

i moich artykułach:

– Jak w pracy wyjść z roli wybawiciela i nie skończyć jako ofiara? – artykuł został opublikowany na portalu ZnanyLekarz.pl

Nie spełniam oczekiwań – i dobrze mi z tym! –  artykuł został opublikowany na portalu ZnanyLekarz.pl

– Jesteś zbyt… miły? To niedobrze!

Zapraszam do skorzystania z moich szkoleń dot. przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji

Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji

Jak przeciwdziałać mobbingowi w placówkach medycznych?