Udział w konwersatorium Współpraca oparta na empatii

Miałam przyjemność wziąć udział w konwersatorium prof. Blikle. Gościem był Jacek (Jac) Jakubowski z Grupy TROP, a tematem „Współpraca oparta na empatii”.

Było to niezwykle inspirujące spotkanie. Rozmawialiśmy o nowym paradygmacie współpracy opartej na uważności empatycznej, zaufaniu, przestrzeganiu normy wzajemności (która od początku ludzkości jest fundamentem społeczności). Dyskutowaliśmy o nowoczesnym stylu zarządzania, w którym liderzy tworzą przestrzeń twórczą oraz pomagają pracownikom wyzwolić osobisty potencjał.

Ja zwróciłam uwagę na fakt, iż na empatię i gotowość do niesienia pomocy innym mają wpływ nie tylko nasze wartości i osobowość. Jeśli spieszymy się, jesteśmy przemęczeni i zestresowani spada nasza życzliwość i uważność na innych. Pokazało to m.in. badanie zaprojektowane przez Darleya i Batona, nazywane eksperymentem „Dobrego Samarytanina”. Miało przynieść odpowiedź, jakie czynniki sytuacyjne i osobowościowe mają wpływ na udzielanie pomocy w trudnej sytuacji. Okazało się, że jeśli ludzie spieszyli się, to spadała ich chęć pomocy nieznajomemu.

Wg mnie szczególnie cenne było podkreślenie, jak ważne jest, aby każdy z nas stworzył wokół siebie sieć wsparcia zarówno po to, by samemu je otrzymywać, jak i by go udzielać. Jak mądrze powiedział Jacek „Nie ma rozwoju bez dawania”. Tymczasem wielu ludzi postrzega samorozwój wyłącznie w kategoriach ciągłego podnoszenia kwalifikacji, wiedzy, wsłuchiwania się we własne emocje. Nie dba o relacje i rozwój umiejętności psychospołecznych, których z definicji nie da się rozwijać w pojedynkę…

Ciekawa prezentacja Jacka z tego konwersatorium dostępna jest tutaj

Jacek kilka lat temu zainicjował „Społeczną koalicję na rzecz współpracy opartej na empatii”, w ramach której odbywają się cykliczne bezpłatne spotkania w Forcie Sokolnickiego, prowadzony jest funpage i strona akcja-empatia.pl oraz odbywają się Festiwale Empatii w różnych miastach Polski. Najbliższy Festiwal odbędzie się 30 i 31 maja 2020 r. w Warszawie.

Wystąpienie Jacka Jakubowskiego odbyło się w ramach Konwersatorium prof. Blikle, które odbywają się cyklicznie w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej i są bezpłatne.

Gorąco polecam!