Filmik Poznaj słabe strony Twoich mocnych stron

Zwykle postrzegamy swoje mocne strony jedynie pod kątem zalet. Jednak w coachingu kariery warto zastanowić się, jakie problemy lub ryzyka mogą się z nimi wiązać. Podam praktyczne ćwiczenie, które pokaże Ci, na co powinieneś uważać, aby Twoje atuty nie stały się źródłem problemów.

Obejrzyj mój filmik i wykonaj ćwiczenie!

W coachingu kariery koncentrujemy się głównie na zasobach naszych klientów: mocnych stronach, kompetencjach, doświadczeniu, pozytywnych cechach charakteru. To na nich możemy budować nasze poczucie kompetencji oraz własnej wartości, a także swoją „przewagę konkurencyjną” na rynku pracy i ścieżkę kariery.

Warto być jednak świadomym, że każda zaleta ma też swoją ciemną stronę. Zaś im mocniej dana cecha jest natężona, tym bardziej w niektórych sytuacjach może powodować problemy w życiu osobistym i zawodowym. Przykładowo: osoba bardzo altruistyczna może łatwo zostać wykorzystana lub przygnieciona oczekiwaniami i prośbami ze strony otoczenia, zaś menedżerowie dbający przede wszystkim o dobrą atmosferę mogą mieć problem z egzekwowaniem wykonania zadań przez nieobowiązkowych pracowników.

Z im szerszej perspektywy przyjrzysz się swoim zasobom, tym trafniejsze będą Twoje decyzje i wybory. Unikniesz też wpadnięcia w pułapkę.

Obejrzyj mój filmik i wykonaj ćwiczenie!

Więcej możesz przeczytać w moich artykułach:

Czy w mocnych stronach może tkwić też słabość? – artykuł został opublikowany na portalu ZnanyLekarz.pl

W jaki sposób analiza słabych stron pomoże Ci zaplanować karierę zawodową? – artykuł został opublikowany na portalu ZnanyLekarz.pl