Udział w wykładzie psychologa prof. Rafała Ohme

Uczestniczyłam w wykładzie wybitnego psychologa i pioniera neuronauki konsumenckiej prof. Rafała Ohme pt. „Emo Sapiens w świecie maszyn. Jak się nie dać.”

Szczególnie zainspirowały mnie jego słowa: „Nagradzaj siebie, ilekroć uda ci się pokonać opór przed zmianą”. Niespotykana dotąd w historii ludzkości ogromna szybkość zmian w technologiach, rynku pracy, nauce, społeczeństwie powoduje, że nie uda nam się uciec przed koniecznością nieustannego adaptowania się do nowych realiów i uczenia się przez całe życie!

Profesor mówił, jak ważne przy rewolucji cyfrowej, narastającej alienacji i atomizacji społecznej są głębokie więzi międzyludzkie, miłość, dotyk bliskiej osoby, bezpośrednie spotkania z przyjaciółmi, okazywanie sobie nawzajem wsparcia.

Wyjaśniał, jak niezmiernie ważną rolę pełnią emocje – również te „trudne” np. złość, smutek, strach, wstręt. Dlaczego należy zachować równowagę między rozumem a emocjami (czyli dążyć do bycia Emo Sapiens).

Zachęcał do smakowania życia wszystkimi zmysłami. Zarówno poprzez seks, jak i delektowanie się pysznym jedzeniem, sztuką, muzyką 🙂 Zachęcał do rozwijania umiejętności analizy z różnych perspektyw oraz krytycznego myślenia, co jest niezbędne do obrony przed fake newsami i manipulacją…

Jako 4 filary samoświadomości, które pomogą nam odnaleźć się w epoce cyfrowej i czerpać radość z życia, prof. Ohme rekomenduje:

  • Rozwój osobisty
  • Naukę sycenia 5 zmysłów
  • Naukę podróżowania
  • Naukę delektowania się sztuką.

Promował także swoją najnowszą książkę „Spa dla Umysłu – zadbaj o siebie, by dbać o innych””

Wykład prof. Rafała Ohme odbył się w ramach Konwersatorium prof. Blikle, które odbywają się cyklicznie w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej i są bezpłatne.

Gorąco polecam!