Filmik Asertywna ODMOWA – poznaj najczęstsze błędy!

Próbujesz działać asertywnie, ale Ci to nie wychodzi? Mówisz NIE, ale inni to ignorują? Poznaj najczęstsze błędy oraz dowiedz się, co zrobić, aby Twoja odmowa była asertywna!

Obejrzyj mój filmik

Jeśli chcesz zachowywać się asertywnie, zwróć szczególną uwagę na swoją mowę ciała. Odgrywa ona ogromną rolę w komunikacji. Wiele problemów i nieporozumień między ludźmi wynika z niespójności między komunikacją werbalną (słowną) a niewerbalną (mową ciała). Powinna ona współgrać z tym, co mówisz. Staraj się być „czytelny emocjonalnie” i nie dawaj sprzecznych komunikatów. Pamiętaj, że Twoje przekonania o sobie i świecie wpływają również na to, jak się zachowujesz i jaką masz mowę ciała.

Podczas moich indywidualnych i grupowych szkoleń z asertywności odgrywamy scenki, analizujemy mowę ciała oraz przekonania związane z odmową, stawianiem granic i prawem do zadbania także o samego siebie.

Pracujemy nad zwiększeniem poczucia własnej wartości oraz wpływu na swoje życie. Odkrywamy, co konkretnie blokuje daną osobę przed staniem się bardziej asertywnym oraz opracowujemy plan działania ukierunkowany na osiągnięcie pożądanej zmiany.

Gorąco polecam też książkę – światowy bestseller „Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych” autorstwa Roberta Alberti i Michaela Emmons. Autorzy podkreślają, że prawidłowo pojmowana asertywność buduje relacje i czyni nas bardziej autentycznymi oraz otwartymi. Obaj psycholodzy podkreślają, że nikt nie może działać asertywnie w każdej sytuacji. Bywa, że musimy poddać się (choć moralna racja stoi po naszej stronie) lub świadomie decydujemy się ustąpić dla dobra relacji. Jednak w większości sytuacji asertywność jest najlepszą strategią! Dlatego warto rozwijać swoją asertywność i pomagać innym w zdobyciu tej kompetencji.

Ja też prowadząc szkolenia od 18 lat podkreślam, że nie ma magicznych rozwiązań, a rozwijanie asertywności – jak każdej kompetencji – wymaga wysiłku, konsekwencji i wytrwałości. Ale efekty i znacząca poprawa jakości życia, relacji oraz autentycznego wyrażania siebie są cudowną nagrodą!

Więcej wskazówek dot. asertywności znajdziesz w serii moich filmików oraz w moich artykułach.

Obejrzyj mój filmik