Filmik Po czym poznać wypalenie zawodowe?

Masz dość swojej pracy, choć wcześniej ją lubiłeś? Czujesz się chronicznie przemęczona i zniechęcona? Wszystko Cię irytuje? Straciłaś chęć do działania? Nie czujesz satysfakcji nawet z sukcesów? Dowiedz się, po czym poznać, czy to wypalenie zawodowe!

Obejrzyj mój filmik

U każdego z nas w różnych momentach życia i z różną częstotliwością mogą pojawić się symptomy charakterystyczne dla wypalenia zawodowego (ang. professional burnout). Choćby syndrom „nie lubię poniedziałków”. Jednak nie musi to  oznaczać, że już jesteśmy wypaleni. Zdarza się, że wykonujemy pracę, która nie jest naszym marzeniem. Faktycznie mamy złego szefa, toksyczne relacje w zespole. Jesteśmy stale przeciążeni pracą i stresem. To może wywołać u nas wiele z opisanych poniżej symptomów.  Może – ale nie musi – być początkiem wypalenia zawodowego.

Warto więc przemyśleć, czy u Ciebie lub bliskich pojawiły się objawy wypalenia zawodowego?

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby nie wpaść w wypalenie zawodowe lub z niego wyjść!

Wypalenie zawodowe to proces rozłożony w czasie. Nie pojawia się z dnia na dzień. Wypalenie zawodowe to nie jest „pracownicza fanaberia”, lecz jednostka chorobowa ujęta w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że niektórzy wciąż bagatelizują ten problem, sprowadzając go do stwierdzenia, że komuś nie chce się pracować. A przecież nikt nie staje się „wypalony” z premedytacją, podobnie jak nikt nie chce być przewlekle chory.

Terminu „wypalenie zawodowe” po raz pierwszy użyto w latach 70. XX wieku. Wg Christiny Maslach, współautorki najpopularniejszego kwestionariusza badającego wypalenie, składają się na nie trzy symptomy:

  • Wyczerpanie emocjonalne: osoba czuje się nadmiernie przeciążona emocjonalnie, zniechęcona do pracy, coraz mniej zainteresowana sprawami zawodowymi, ma obniżoną aktywność, pesymistyczne nastawienie, jest stale spięta, drażliwa. Zwykle skutkuje to również chorobami psychosomatycznymi: bóle głowy, bezsenność, chroniczne zmęczenie, problemy gastryczne, przeziębienia.
  • Poczucie obniżonych dokonań osobistych: widzenie swojej pracy w negatywnym świetle, spadek poczucia własnych kompetencji, niezadowolenie z osiągnięć, utrata wiary we własne siły, strach przed nowymi wyzwaniami. Są to doznania subiektywne, co oznacza, że ktoś może być uważany za człowieka sukcesu, lecz sam czuje się słaby i przegrany.
  • Depersonalizacja: traktowanie innych bezosobowo (np. przypadek medyczny, klient opieki społecznej), zbyt obojętne, bezduszne reagowanie na ludzi (współpracowników, klientów, pacjentów).

Wypalenie zawodowe przynosi straty zarówno osobie wypalonej i jej bliskim, jak i całej firmie. W skali makro jest poważnym problemem społecznym, który dotyka setek tysięcy ludzi. Znacząco obniża efektywność ich pracy, co negatywnie odbija się na gospodarce.

Jaki odsetek Polaków jest wypalonych zawodowo? Różne źródła podają nieco odmienne dane. Przykładowo: z Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy 2016 wynika, że nawet co 4 Polak (czyli 25%) może cierpieć na wypalenie zawodowe, zaś wg badań Fundacji Slowlajf nawet 70 proc. organizacji w Polsce może mieć wśród swoich pracowników osoby wypalone zawodowo.

Wyjście z wypalenia zawodowego bywa długie, trudne i kosztowne.

Warto więc popracować nad sobą, swoim podejściem do pracy i work – life balance (równowaga między życiem osobistym a zawodowym), aby nie wpaść w tą pułapkę.

Obejrzyj mój filmik

Zapraszam na moje sesje coachingu oraz autorskie szkolenia indywidualne i grupowe:

Wyjdź z wypalenia zawodowego i odzyskaj motywację! (spotkania indywidualne)

Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu i spadkowi motywacji (szkolenie grupowe)

Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu u lekarzy i pielęgniarek