Udział w webinarze Kryzysowy Mentoring Finansowy

Wzięłam udział w ciekawym webinarze „Kryzysowy Mentoring Finansowy – jak pomagać w kryzysie, którego źródłem są pieniądze” prowadzonym przez psychologa Piotra Łabuza.

Faktycznie pieniądze bywają przyczyną wielu kryzysów. Miałam klientów z problemami również związanymi z pieniędzmi. Ale nie tylko z trudną sytuacją materialną czy lękiem przed utratą pracy i statusu materialnego. Często te kryzysy wynikały z przekonań dot. pieniędzy i ich znaczenia, ale także z niezadbania o poduszkę finansową, z nadmiernego wydawania pieniędzy, z poprawiania sobie nastroju zakupami itp.

Odmienne podejście do pieniędzy bywa także źródłem poważnych konfliktów w związku. Np. gdy jedna osoba wydaje pieniądze w sposób rozsądny, chce kontrolować wydatki i nie chce się zadłużać, zaś druga ewidentnie nie chce pilnować dyscypliny finansowej, wydaje znacznie więcej niż było ustalone, robi debet na karcie czy kompulsywne zakupy.

Dużym problemem jest też, że wiele osób nawet jak coraz więcej zarabia, to jednocześnie coraz więcej wydaje, wciąż ma długi i żyje w nieustannym strachu przed utratą pracy czy choćby premii.

To wszystko potrafi bardzo zniszczyć związki, wpędzić w poważne problemy czy załamanie.

Dlatego warto wypracować sobie zdrowe podejście do pieniędzy. Zarówno ich zarabiania, jak i wydawania 🙂