Książka „Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu”

Polecam bestsellerową książkę „Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu” Malcolma Gladwell’a. Autor w fascynujący sposób wyjaśnia na przykładach, jakie są „składowe” sukcesu.  Przytacza wiele zaskakujących faktów i badań dot. geniuszu, roli wzorców kulturowych w odniesieniu sukcesu, a także – szczęścia i przypadku.

Dla mnie jako socjologa intrygujące było wyjaśnienie np.:
– Dlaczego pracochłonne metody niezbędne przy uprawie ryżu przyczyniły się do sukcesów odnoszonych przez Azjatów m.in. w matematyce i biznesie?
– Dlaczego wybitnie inteligentne osoby odnoszą sukcesy dużo rzadziej niż byśmy oczekiwali?
– Dlaczego w odniesieniu zwycięstwa ważniejsza jest konsekwencja i ciężka praca niż sam talent
– Czym różnią się metody wychowawcze stosowane w niższych i wyższych warstwach społecznych i jak to się przekłada na osiągnięcia dzieci
– W jaki sposób kultura koreańska i zasady komunikacji spowodowały nieproporcjonalnie dużą liczbę wypadków lotniczych oraz jakie metody skutecznie wyprowadzono, aby koreański linie lotnicze stały się potem jednymi z najbezpieczniejszych na świecie.

Pouczające było też przedstawienie przez Gladwella biografii Billa Gatesa, The Beatles i innych ludzi sukcesu pod szerszym kątem – z uwzględnieniem czynników socjo-demograficznych, kulturowych, gospodarczych i politycznych.

Polecam książkę zarówno tym, którzy chcą dowiedzieć się, jak osiągnąć sukces, jak również politykom, menedżerom, pracownikom socjalnym, nauczycielom – aby w mądrzejszy sposób planowali działania mające wpływ na całe grupy ludzi.

.