Udział w webinarze Psychologia osiągnięć w praktyce. Osobowościowy model osiągania celów

Wzięłam udział w całodziennym webinarze „Jak zaplanować, rozpocząć działania i dotrzeć do celu, czyli psychologia osiągnięć w praktyce. Osobowościowy model osiągania celów” poprowadzonym przez Piotra Łabuza – psychologa i coacha.

Piotr w bardzo ciekawy i praktyczny sposób wyjaśniał, w jaki sposób czynniki osobowości, przekonania i nastawienie przekładają się na to, czy potrafimy skutecznie realizować cele.

Bardzo w pamięci zapadły mi słowa, że „Im mniej szans wykorzystałeś, tym mniej tych szans widzisz i tym trudniej jest ci je wykorzystać. Sukces goni sukces, a porażka wspiera kolejną porażkę.”

Świadomość tego mechanizmu jest dla mnie bardzo przydatna pracując z klientami coachingowymi. Zwłaszcza tymi, którzy mają niską samoocenę, są pesymistyczni, przeżyli mobbing lub toksyczne relacje, stracili pracę.

Piotr podkreślał, że 90 % ludzi nawet nie zastanawia się, jakie cele chciałoby zrealizować. Nic więc dziwnego, że niewielu je osiąga. Mówił też, że jeśli cele nie są zgodne z naszymi wartościami, to będziemy mieć bardzo niską motywację i determinację, aby je osiągnąć. A nawet, jeśli je osiągniemy, nie dam nam to poczucia szczęścia i spełnienia.

Piotr dał też wskazówki, jak można zwiększyć energię mentalną oraz samoocenę.

Szczególnie cenne było dla mnie to, że każdy uczestnik wykonał trzy kwestionariusze „Profile osobowości”, zaś Piotr wyjaśniał, jak interpretować wyniki oraz jak dobrać strategie osiągania celów do naszej osobowości (np. jakie działania sprawdzają się lepiej w przypadku osób wysoko neurotycznych, a jakie u nisko sumiennych itp.)

Polecam ten webinar!