Filmik Kiedy konsekwencja staje się pułapką? Efekt Condorde

Wiesz, że konsekwencja bywa pułapką psychologiczną? Może powodować, że marnujesz czas, pieniądze, emocje. Że tkwisz w projekcie biznesowym lub związku, który lepiej byłoby uciąć. Chcesz poznać 2 praktyczne metody, jak uniknąć tego błędu i nie wpaść w efekt Concorde?

Efekt Concorde zwany jest efektem utopionych kosztów. Polega na tym, że ludzie tak bardzo chcą uniknąć strat, że mają skłonność do trzymania się wcześniej podjętych decyzji nawet, gdy okazały się one niekorzystne i najlepszym rozwiązaniem byłoby ucięcie projektu. Chodzi o sytuacje, gdy choć niby rozumiemy, że dalsze ponoszenie inwestycji (pieniędzy, czasu, zaangażowania emocjonalnego) tylko zwiększa naszą stratę, to tym bardziej kurczowo brniemy w ten proces, im więcej kosztów i wysiłku już ponieśliśmy.

Pułapka konsekwencji może dotyczyć zarówno sytuacji biznesowych (zbyt długiego inwestowania w nierentowne projekty), jak zawodowych lub osobistych (np. tkwienia w toksycznej firmie lub związku).

Najsłynniejszym przykładem efektu utopionych kosztów jest historia samolotu Concorde. Choć wiele osób było świadomych, iż jest to zupełnie nietrafiona inwestycja, która nie ma żadnej szansy na zwrot, nadal kontynuowano produkcję tych samolotów oraz przeloty, choć do każdego lotu przewoźnik musiał dopłacać! Spowodowało to wielomilionowe straty. Dlaczego nawet eksperci tak długo działali nieracjonalnie? Jak można było tego uniknąć?

W moim filmiku wyjaśnię, co powoduje, że możemy wpaść w pułapkę konsekwencji oraz podam 2 praktyczne wskazówki, co możesz zrobić, aby zmniejszyć to ryzyko.

Gorąco polecam książkę „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” – światowy bestseller Daniela Kahnemana, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.