Książka „Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję”

Osobom zmagającym się z depresją polecam niesamowitą książkę doktora Davida D. Burnsa „Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju” (ang. Feeling Good: The New Mood Therapy).

Profesor bardzo przystępnie wyjaśnia, w jaki sposób depresja zniekształca postrzeganie. Jak wpływa na ciało i umysł oraz wpędza w destrukcyjną spiralę. Przedstawia także dziesiątki ćwiczeń, które pomagają wyjść z tej pułapki. Jest to skarbnica wiedzy oraz inspiracji zarówno dla osób, które były w depresji (lub przejawiają skrajnie pesymistyczny sposób myślenia), jak i dla ich bliskich.

Oczywiście książka nie zastąpi psychoterapii ani farmakoterapii.  Może jednak bardzo pomóc w pracy nad sobą. W przełamywaniu dysfunkcyjnych schematów oraz fatalistycznego pesymizmu, które ciągną w dół i odbierają radość.

Uważam, że książkę powinni przeczytać także coache i trenerzy rozwoju osobistego, aby lepiej zrozumieć sposób funkcjonowania osoby w depresji i wychwycić, którym klientom powinni rekomendować konsultacje bardziej odpowiednich w tym przypadku specjalistów.

Depresja to poważna choroba. Nie lekceważ jej u siebie ani u innych!