KRYZYS WIEKU ŚREDNIEGO czy „Siła przełomu połowy życia” – co wybierasz? Zapewne słyszałeś/łaś o „kryzysie wieku średniego”. A czy wiesz, że obecnie psycholodzy określają ten moment jako „przełom połowy życia” – a nie kryzys? Skąd ta zmiana? Jak wykorzystać ten niepowtarzalny okres, aby stał się wartościowym czasem, a nie „początkiem końca”? Z jakimi wyzwaniami musimy się zmierzyć? Co pomoże konstruktywnie przejść przez ten wyjątkowy etap?
Czym jest kryzys rozwojowy?
Jednym z typów kryzysów wyróżnianym przez psychologów są kryzysy rozwojowe. Kryzysy rozwojowe to znaczące sytuacje, które w naturalny sposób pojawiają się w życiu człowieka i są wpisane w nasz cykl. Choć są to stresujące i brzemienne w skutki momenty oraz wymagają stawiania czoła zupełnie nowym życiowym wyzwaniom, to tylko w niektórych przypadkach prowadzą do kryzysu emocjonalnego czy załamania.
Takimi właśnie momentami zwrotnymi – kryzysami rozwojowymi są np. ukończenie szkoły, rozpoczęcie pierwszej pracy, ślub, narodziny dziecka, przejście na emeryturę czy właśnie tzw. przełom połowy życia zwany potocznie „kryzysem wieku średniego”, czyli okres najczęściej po 40tce (jednak psycholodzy rozciągają ten okres między 35 a 50 rokiem życia).
Kryzysy rozwojowe wymuszają dokonanie zmian w życiu i zmierzenie się z nowymi obowiązkami, wyzwaniami, rolami społecznymi (np. małżonka, rodzica, pracownika). Ponieważ wymagają wyjścia poza strefę komfortu i odnalezienia się w nowej sytuacji, mogą wywoływać stres, lęk czy niepewność. Ale mogą być też źródłem ekscytacji, radości, satysfakcji, dumy z własnych osiągnięć i sprawdzenia się w nowych zadaniach.
Aby dać sobie radę, musimy nauczyć się innego sposobu działania. Rozwinąć umiejętności. Przewartościować dotychczasowe cele, priorytety i sposób funkcjonowania. Inaczej też patrzymy na nas samych i życie.
Psycholodzy podkreślają, że obecnie tylko niewielki odsetek ludzi przechodzi przełom połowy życia jako kryzys emocjonalny. Dzieje się tak wtedy, gdy osoba nie potrafi zaakceptować faktu starzenia się i upływu czasu. Gdy jest skrajnie niezadowolona ze swojego życia i uważa, że niewiele osiągnęła, że czuje się nieszczęśliwa, że zmarnowała „najlepsze lata życia”. Najgorzej, gdy człowiek czuje się przegrany. Żałuje zbyt wielu rzeczy. Nie postrzega swojego dotychczasowego życia jako spełnionego i wartościowego.
To, czy przejdziemy ten okres jako stresujący i dołujący kryzys czy jako moment pełen pozytywnych przewartościowań, odkrywania siebie i planowania drugiej części udanego życia zależy od nas samych.
Cały artykuł przeczytasz tutaj
Co robić, gdy czujesz „kryzys wieku średniego”?
Zapraszam na INDYWIDUALNE SESJE life coachingu i/lub COACHINGU KRYZYSOWEGO, jeśli:
– czujesz, że utknąłeś/łaś na rozdrożu życiowym lub zawodowym
– zmagasz się z niepewnością, trudnymi emocjami i wahaniami, co do dalszego życia lub kariery
– potrzebujesz przeanalizować swoją sytuację i możliwości z zaufanym specjalistą, gwarantującym Ci poufność i dyskrecję
– chcesz wykorzystać ten moment do dokonania zmiany w życiu
– blokują Cię ograniczające przekonania
– chcesz przeanalizować, które obszary Twojego życia wymagają modyfikacji
– boisz się przyszłości
– nie czujesz się spełniona/y.
„Kryzys wieku średniego” to nie koniec, lecz nowe możliwości, które czekają na odkrycie!
Jako socjolog, doradca zawodowy i doświadczona coach, zapraszam Cię na inspirujące sesje, które pomogą Ci na nowo odnaleźć sens i radość życia!
Pomogę Ci w:
– Odnalezieniu sensu: Razem zbadamy, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i jak możesz to osiągnąć.
– Zmianie perspektywy: Nauczysz się patrzeć na życie z pozytywnej strony i dostrzegać możliwości.
Otrzymasz wsparcie i zwiększysz motywację!
Zapewnię Ci bezpieczną przestrzeń do wyrażania emocji oraz narzędzia, które pomogą Ci przejść przez ten przełom życia.