Skończyłam 48 lat. W oczach wielu pracodawców i rekruterów jestem więc już w wieku, w którym „pracownicy nie mają energii ani kreatywności, nie potrafią nadążyć za zmieniającym się światem i często chorują”… Już koło 50tki jesteśmy dyskryminowani przez pracodawców! Co gorsza, osoby 50+ często są odrzucane już na etapie selekcji CV! Nie mają więc nawet szansy na przedstawienie swoich kompetencji i korzyści dla potencjalnego pracodawcy!
Przez lata jako coach kariery pracowałam z dziesiątkami takich specjalistów o ogromnej wiedzy, praktycznych umiejętnościach, znających języki i sprawnie posługujących się nowymi technologiami. Posiadali też bezcenne doświadczenie życiowe i zaangażowanie w pracę!
Takie dyskryminacyjne praktyki są niesprawiedliwe i krzywdzące starszych pracowników. Opierają się na fałszywych stereotypach! Każdy zna wiele osób nawet 60+, które swoją energią i bystrością umysłu przebijają wielu 30latków!
Dyskryminacja ze względu na wiek jest też szkodliwa społecznie!
Osoba 50+ musi przecież gdzieś przepracować jeszcze te 10 – 15 lat do emerytury! Jak więc można uważać, że „nie warto jej zatrudniać, bo zaraz odejdzie na emeryturę”!
Aby pomóc pracownikom 50+, przeprowadziłam już cykl szkoleń pomagających poruszać się po rynku pracy i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w ramach projektu Pracownia Rozwoju Srebrnego Potencjału prowadzonego przez Katarzyna Fetter i stworzoną przez nią Fundację im. Józefa Fettera Silni Wiekiem (dawniej Pora na Seniora).
– Aby sytuacja uległa zmianie, potrzebna jest zmiana podejścia po stronie pracodawców i pracowników HR!
– Żadne przepisy tego nie zmienią!
– Choć można było prawnie zabronić podawania widełek wiekowych w ofertach pracy, to nie da się odgórnie zmusić kadry kierowniczej i rekruterów do zmiany swoich błędnych przekonań o ludziach 50+!
Dziękuję Agnieszce Łukaszewicz z – właścicielce Agencji Fotograficzno – Reklamowej AFOTO za zrobienie mi serii tych zdjęć właśnie na moje 48 urodziny.
– A co Wy myślicie dyskryminacji ze względu wiek?
– Czy już spotkała ona Was, członków rodziny lub znajomych?
– Czy będąc w moim wieku lub starszych też czujecie się w kwiecie wieku?
Ten właśnie mój post na Linkedin odbił się szerokim echem. Zyskał ponad 60 tysięcy odsłon, ponad 1000 polubień i ponad 100 komentarzy.
Fakty są takie:
●”W ciągu dwóch najbliższych dekad ubędzie 4,5 miliona osób w wieku produkcyjnym (20 – 49 lat), a przybędzie 1,5 mln osób w wieku 50-59 lat.”
●Zatrudnienie pokolenia silver ułatwiłoby zapełnienie luki kompetencyjnej w najbliższej przyszłości.
●Kto pierwszy ten lepszy! Kto wyzbędzie się stereotypów i wprowadzi Silver Generation do swojej firmy ten wygra długodystansowy wyścig.
●A mamy wiele do nadrobienia, gdyż w gronie krajów OECD zajmujemy 30 pozycję (na 35 możliwych) pod kątem zatrudnienia pracowników 55+
●W grupie 40 plus i 50 plus są największe rezerwy specjalistów, ekspertów i doświadczonych talentów.”
Dane z Raportu Future 2022/2023. Rynek pracy i kompetencje przyszłości opracowanego przez Katarzynę Syrówkę
Także obawy pracodawców, że senior (rozumiany często już jako osoba 50+!!) będzie często chorować, zupełnie nie znajduje potwierdzenia w oficjalnych danych ZUS!
●„Jednymi z największych obaw pracodawców przed zatrudnieniem pracownika 50+ są te dotyczące zwiększonego ryzyka zachorowań wśród tej grupy społecznej.
●Jednak coroczne raporty opracowywane przez ZUS nt. absencji chorobowej w zakładach pracy zdają się temu przeczyć.
●Według danych za 2021 rok, najwyższy odsetek liczby dni absencji z tytułu choroby własnej ubezpieczonych w ZUS (27,8%) dotyczył osób z grupy wiekowej od 30 do 39 lat.
●Na drugim miejscu – 22,1% – byli pracownicy w wieku 40-49 lat. Dopiero na trzecim miejscu uplasowali się silversi z grupy 50-59 lat (20,9%), tylko nieznacznie wyprzedzając w tym zestawieniu 20-29-latków (18%).
Podaję za: Dlaczego warto zatrudniać pracowników 50+, 14 listopada 2022,