Czy można mieć niską samoocenę pomimo sukcesów? Dlaczego kolejne nagrody, pieniądze i sława mogą nie wzmacniać naszego poczucia własnej wartości? Czy za dążeniem do sukcesu stoi ambicja i chęć rozwoju czy lęk przed porażką? Syndrom Oszusta, perfekcjonizm i chęć spełniania oczekiwań prowadzi do pracoholizmu, a potem do wypalenia zawodowego. Jak ten proces przebiega? Czy wykorzystanie AI w procesie rekrutacji buduje czy niszczy wizerunek pracodawcy (Employer Branding)? Czy naprawdę brakuje rąk do pracy? O czym powinni pamiętać rekruterzy prowadząc procesy rekrutacyjne?
Moje wystąpienie miało miejsce w trakcie konferencji „GODZINA ZERO, czyli jak wypalenie zawodowe doprowadziło do punktu zwrotnego w karierze pracownika…”, która odbyła się 13 grudnia 2024.
Dziękuję Beacie Krudkopad – Szaturskiej i założonemu przez nią Europejskiemu Centrum Zapobiegania Wypaleniu Zawodowemu za zorganizowanie tej wyjątkowej konferencji, podczas której przyglądaliśmy się wypaleniu zawodowemu z wielu perspektyw.
Jeśli chcesz wyjść z wypalenia zawodowego i zmienić pracę lub nawet zawód, zapraszam na indywidualne konsultacje.
Obejrzyj również moje filmiki:
– Wypalenie zawodowe – po czym poznać?
– Jak asertywność pomaga uniknąć wypalenia zawodowego?
– Błędy szefów: #4 Pracoholizm
– Pułapka pracoholizmu, pogoni za sukcesem i ambicji – co możemy zrobić?