Moje wypowiedzi na praca.pl

Moje wypowiedzi w artykule Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu? autorstwa Anny Rychlewicz, który ukazał się na praca pl:

– Błędem jest poszukiwanie idealnego  zawodu, w którym będziemy odczuwać nieustanny flow! Nawet, jeśli mamy szczęście wykonywać pracę, która jest naszą pasją, to każda praca w jakiś sposób męczy oraz zawiera elementy, za którymi nie przepadamy. Mówiąc obrazowo – karmienie uroczych lemurów oznacza również sprzątanie po nich…. Poszukiwanie stanowiska, na którym nigdy nie będzie towarzyszyć nam żaden stres ani problemy, doprowadzi nas jedynie do frustracji i ciągłego niezadowolenia z życia. Warto urealnić swoje oczekiwania. Szukać zawodu oraz miejsca pracy, w którym będziemy mieć znacznie więcej satysfakcji i możliwości wykorzystania własnych kompetencji niż w innych zawodach. Jednak nie poszukuj magicznych rozwiązań, gdyż one nie istnieją! – zwraca uwagę Anna Daria Nowicka.

– Z mojej perspektywy jako socjologa i doradcy zawodowego, młodzi, wchodząc na rynek pracy, niepotrzebnie wywierają na sobie presję, że muszą od razu wiedzieć, jak pokierować ścieżką zawodową. W młodości warto eksperymentować i próbować różnych potencjalnie interesujących nas prac. To najlepsza metoda, aby przekonać się, czy faktycznie dobrze czujemy się w danym zawodzie – radzi Anna Daria Nowicka, socjolog, coach kariery i doradca zawodowy.

 – W każdej pracy uczymy się nowych rzeczy – zwłaszcza w obszarze umiejętności psychospołecznych. W szybko zmieniającym się świecie, w którym przyrost wiedzy, nowych technologii i trendów jest błyskawiczny, zadbaj o rozwój takich umiejętności miękkich, które są przydatne w setkach zawodów, np. radzenie sobie ze stresem i trudnymi emocjami, automotywacja i samoorganizacja, komunikacja i współpraca – dodaje ekspertka. 

– Pomocne może okazać się wykonanie testów osobowości, np. 16 Personalities lub Test Talentów Instytutu Gallupa CliftonStrengths. Pokażą one nasze predyspozycje i mocne strony, które możemy wykorzystać do planowania kariery. Jednak takie testy nie wskazują jednego zawodu, który „jest nam przeznaczony”, gdyż ten sam zestaw cech osobowości, stylu pracy i talentów możemy z sukcesem wykorzystywać w wielu różnych zawodach! – podkreśla Anna Daria Nowicka.

Socjolożka zwraca uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną kwestię. Przebranżowienie się – nawet w dorosłym życiu – staje się coraz bardziej powszechne. Obecnie wiele osób decyduje się na zmianę zawodu z różnych przyczyn. Wypalenie zawodowe, chęć rozwoju czy chociażby poszukiwanie zatrudnienia, które zagwarantuje nam lepsze warunki pracy – to często powody, dla których decydujemy się zmienić obraną dotychczas ścieżkę kariery. 

– Podczas pracy z klientami uświadamiam im, że niemal każdy z nas w trakcie kariery zawodowej będzie zmieniać nie tylko pracodawcę, ale także zawód! Rynek pracy jest obecnie niezwykle dynamiczny. Pojawiają się nowe zawody, zaś część stanowisk do niedawna dobrze płatnych, spada w zestawieniach zarobków, m.in. z powodu coraz większego wykorzystania sztucznej inteligencji i automatyzacji. Musimy nastawić się na lifelong learning, czyli uczenie się przez całe życie, aby być wciąż atrakcyjnymi dla pracodawców – tłumaczy doradczyni zawodowa.

– Warto porozmawiać z bliskimi osobami, w jakich zawodach według nich możemy znaleźć spełnienie. Oni świetnie znają nasze mocne i słabe strony, marzenia i osobowość. Jednak pamiętaj, że bardzo często ludzie dający nam w dobrej wierze rady, nie potrafią oderwać się od własnych doświadczeń, przekonań, lęków. Dobrze jest więc również skonfrontować ich i nasze pomysły z doradcą zawodowym lub coachem kariery, który spojrzy na nas bardziej obiektywnie – zauważa socjolog Anna Daria Nowicka.”

Cały artykuł tutaj