Dzień Pozytywnego Myślenia – filmik

2 luty to Dzień Pozytywnego Myślenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym Zdrowy OPTYMIZM różni się od a myślenie życzeniowego, obejrzyj mój filmik. Chcesz nauczyć się pozytywnego podejścia do życia? Szukasz zdrowych rozwiązań? Chcesz dowiedzieć się, czym aktywny optymizm różni się od „myślenia życzeniowego” i dlaczego huraoptymizm pomaga tylko na chwilę?

Pozytywne myślenie nie oznacza przekłamywania rzeczywistości, wypierania przykrych spraw ani „myślenia życzeniowego”. Trzeba patrzeć na siebie i świat realistycznie, ale z życzliwością, pozytywnym nastawieniem.

Huraoptymizm jest jak mięsień napompowany sterydami. Nie daje prawdziwej siły. A gdy tylko pojawią się problemy i porażki, które są nieodzowną częścią życia, huraoptymizm znika pozostawiając poczucie bezradności, słabości i rozżalenia.

Myślenie życzeniowe (ang. wishful thinking), czyli po prostu chciejstwo to bezkrytyczne myślenie opierające się na wizji jedynie „optymistycznych scenariuszy”. Bez brania pod uwagę realiów i tego, że nie wszystkie marzenia się spełniają.

Takie podejście można też nazwać pasywnym optymizmem, czyli oczekiwaniem, że wystarczy, abym wizualizowała sobie pozytywny przebieg wydarzeń, a tak się stanie – bez żadnej pracy z mojej strony, bez oglądania się na mogące wystąpić przeszkody. Bez przygotowywania „planu B”, bo przecież „wszechświat nagnie się do moich oczekiwań, jeśli tylko będę wystarczająco mocno wierzyć”…. To tak nie działa!

Zdrowy optymizm opiera się pozytywnym podejściu (czyli przekonaniu, że jest sens, abym próbowała, bo mam realne szanse) połączonym z wkładaniem aktywnego wysiłku w realizację planu, jednak ze świadomością, że nie wszystko, do czego dążę w 100% uda się. 

Więcej porad w filmikach:

Jak radzić sobie z pesymizmem? Poznaj POTĘGĘ MYŚLENIA NIENEGATYWNEGO!