Wszyscy błądzą (ale nie ja) – polecam książkę

Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania? – już sam tytuł książki dwojga psychologów społecznych – Carol Tavris i Elliota Aronsona jest intrygujący.

Ta fascynująca książka w przystępny sposób wyjaśnia, jak dochodzi do samousprawiedliwiania (nawet za cenę przekłamywania faktów), do dysonansu poznawczego, wiary w fałszywe wspomnienia i błędów percepcji (np. błędu konfirmacji).

Pokazuje też konsekwencje tych niebezpiecznych mechanizmów zarówno w polityce, negocjacjach biznesowych, sądownictwie jak i w życiu prywatnym.

Przykładowo autorzy tłumaczą:

Dlaczego kłamcy mogą głęboko wierzyć, że mówią prawdę i nawet wariograf będzie reagował tak, jakby mówili prawdę.

– Dlaczego w wielu przypadkach nawet niewinne osoby przyznają się do przestępstw, których nie popełniły i jaki ma na to wpływ sposób przeprowadzenia przesłuchań.

– Dlaczego „zabójcą miłości jest samousprawiedliwianie”.

– Dlaczego tylu ludzi jest święcie przekonanych, że porwali ich kosmici.

– W jaki sposób niektórzy psychoterapeuci i psychiatrzy indukowali pacjentom fałszywe wspomnienia, że byli w dzieciństwie molestowani seksualnie przez rodziców lub nauczycieli, co doprowadziło do fali fałszywych oskarżeń, rozpadu rodzin i zamykania w więzieniach niewinnych ludzi! (Tzw. Terapia odzyskanej pamięci/ recovered-memory therapy – RMT)

Autorzy powołują się na badania naukowe i wiedzę psychologiczną, zaś bogate przypisy są dodatkowym walorem tej publikacji.

Gorąco polecam wszystkim, którzy chcą lepiej zrozumieć samych siebie i innych oraz lepiej funkcjonować w życiu prywatnym i zawodowym.

Zaś dla psychoterapeutów, psychiatrów, coachy, pracowników społecznych, prokuratorów, sędziów czy policjantów powinna to być lektura obowiązkowa, gdyż w przypadku tych profesji nieznajomość opisywanych mechanizmów socjo-psychologicznych może wyrządzić innym ogromną krzywdę…