Filmik Jak utrzymać PEWNOŚĆ SIEBIE, gdy szukasz pracy?

Szukasz pracy i coraz bardziej zaczynasz wątpić w siebie? Chcesz poznać praktyczne ćwiczenia, dzięki którym utrzymasz poczucie własnej wartości i kompetencji?

Obejrzyj mój filmik Jak utrzymać PEWNOŚĆ SIEBIE, gdy szukasz pracy?

Szukanie pracy to sytuacja bardzo trudna emocjonalnie. Wiąże się z wyjściem poza strefę komfortu oraz wystawieniem na ocenę, krytykę, a także bycie odrzuconym. Tylko nieliczni szczęśliwcy dostają ofertę pracy po każdym wysłanym CV czy rozmowie kwalifikacyjnej. Zwykle znalezienie pracy trwa kilka miesięcy, zaś sam proces rekrutacyjny składa się najczęściej z kilku etapów. Przez cały ten czas kandydat musi utrzymać wysoką automotywację, aktywność i pewność siebie. Inaczej trudno mu będzie przekonać pracodawcę, aby wybrał właśnie jego.

Pracując z klientami w ramach coachingu kariery i doradztwa zawodowego wiem, jak trudno jest zachować wiarę w siebie, gdy na wysyłane przez kandydata CV odzew jest mały, zaś kolejne rozmowy rekrutacyjne nie owocują otrzymaniem oferty zatrudnienia.

Niestety zdarza się (i pamiętam to także z moich osobistych doświadczeń przy zmianach pracy), że rekruterzy bywają złośliwi, deprecjonują kwalifikacje kandydata czy wręcz każą mu „udowodnić, że nie jest wielbłądem”…

Poczucie własnej wartości jest z jedną kluczowych wartości w naszym życiu osobistym i zawodowym.  Dlatego tak ważne jest, abyśmy nikomu nie pozwolili go zniszczyć.

Obejrzyj mój filmik i dowiedz się, co konkretnie możesz zrobić, gdy spada Twoja pewność siebie i poczucie sprawstwa w trakcie procesu rekrutacyjnego.

Psychoterapeuta i pisarz Nathaniel Branden mądrze napisał:

„Osiągnęliśmy taki punkt w historii, kiedy poczucie własnej wartości, które zawsze stanowiło niezwykle ważną potrzebę psychologiczną, stało się pilną potrzebą ekonomiczną – cechą nieodzowną dla umiejętności przystosowania się w coraz bardziej złożonym, prowokującym i konkurencyjnym świecie. (… ) Nowoczesna organizacja nie może już być organizacją kierowaną przez kilku ludzi, którzy myślą, oraz wielu ludzi, którzy jedynie robią to, co im się powie. Dziś, oprócz wyższego poziomu wiedzy i umiejętności wśród tych, którzy je tworzą, organizacje wymagają także wyższego poziomu niezależności, polegania na własnych siłach, wiary w samego siebie oraz umiejętności wykazywania inicjatywy – jednym słowem większego poczucia własnej wartości.”

„Poczucie własnej wartości w wieku informacji”, w „Organizacja przyszłości”, red. F. Hesselbein, M.Goldsmith, R. Beckhard, Wydawnictwo Business Press, Warszawa 1998.

Oto komentarz na YouTube od Marcela A i moja odpowiedź

Marcela A

Dziękuję za ten filmik, pomógł mi zrozumieć, że nie powinnam siebie obwiniać, że nie mam wpływu na to kto po drugiej stronie czyta moje CV. Z drugiej strony często irytują mnie rozmowy, bo widzę niekompetencje osób je prowadzących. 

Ja: Postanowiłam nagrać ten filmik, bo u wielu moich klientów w coachingu kariery szukanie pracy, wysyłanie CV bez odzewu i kolejne odmowy potwornie obniżają ich poczucie wartości, wpędzają w poczucie winy i niekompetencji. I potem musimy wspólnie dodatkowo pracować nad wyjściem z tego destrukcyjnego stanu. Ponadto w rekrutacji – tak jak na randce – jedni „wolą brunetki, inni blondynki” 😉 Odrzucenie naszej kandydatury nie musi oznaczać, że coś z nami jest nie tak! To, że nie otrzymujemy danej propozycji pracy może wynikać z bardzo wielu czynników – zarówno tych, na które mamy wpływ, jak i tych zupełnie poza naszym zasięgiem. Bywa też, że oferty pracy nie dostaje najlepszy kandydat tylko dlatego, że jego potencjalny szef ma kompleksy i nie chce zatrudniać osób bardziej kompetentnych i utalentowanych od siebie… A jeśli chodzi o rekruterów, to jak w każdym zawodzie są zarówno profesjonaliści i osoby nieprzygotowane, niekompetentne lub wręcz odreagowujące na kandydatach swoje własne frustracje i kompleksy. Sama podczas zmian pracy również na takich niestety trafiałam…. Ale nie wolno się tym zrażać:)

Marcela A

Dziękuję ślicznie, to co Pani napisała jest tak budujące, że chyba w chwilach zwątpienia w szukaniu pracy będę wracać do Pani słów, bo są tak mądre, Pani pozwoliła mi zrozumieć, że nie wolno mi myśleć, że to, że nie dostaję pracy, nie oznacza, że ze mną jest cos nie tak. Szanujmy siebie i innych, bo nigdy nie wiadomo, na jakiej pozycji będziemy za „chwilę”. Dziękuję raz jeszcze za ten wpis, mi dał bardzo dużo. Pozdrawiam serdecznie.