Podczas Ogólnopolskiej Konferencji Pielęgniarek i Położnych miałam wystąpienie dot. wypalenia zawodowego. Dużo uwagi poświęciłam temu, jak możemy mu przeciwdziałać oraz w jaki sposób mobbing, złe zarządzanie i toksyczne osoby w zespole drastycznie zwiększają prawdopodobieństwo burn out. Wyjaśniałam, dlaczego perfekcjonizm, pracoholizm, niska samoocena oraz syndrom oszusta prowadzą do wypalenia. Pokazywałam, jakie skutki ma wypalenie zawodowe zarówno w komunikacji z pacjentem, jak i w zespole. Wyjaśniłam, jacy ludzie są najbardziej podatni na wypalenie zawodowe ze względu na osobowość, styl pracy, przekonania.
Konferencję w Zakopanem zorganizowało Polskie Centrum Edukacji. Serdecznie dziękuję Annie Dąbrowskiej za zaproszenie do poprowadzenia prelekcji oraz za stworzenie wspaniałej, otwartej atmosfery, która sprzyjała dyskusji, wymianie doświadczeń oraz integracji.
Stres i wypalenie to poważne ryzyka zawodowe wpisane w pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, pracowników hospicjum i innych osób niosących pomoc chorym. Od umiejętności skutecznego radzenia sobie ze stresem, negatywnymi emocjami i wypaleniem zawodowym zależy zarówno efektywność naszej pracy, jak i sposób komunikacji, a także poziom satysfakcji z życia oraz kondycja psychofizyczna.
W przypadku personelu medycznego zadbanie o te obszary jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości usług i standardów opieki nad pacjentem oraz zmniejszenia rotacji pracowników.
Jeśli chcesz, abym poprowadziła szkolenie w Twoim szpitalu, przychodni lub innej placówce medycznej, zapraszam do kontaktu!
Tematy szkoleń, jakie najczęściej prowadzę dla personelu medycznego.
Obejrzyj również moje filmiki dot. wypalenia zawodowego.
– Wypalenie zawodowe a syndrom oszusta – jak poczucie niskiej wartości doprowadza do wypalenia?
– Wypalenie zawodowe – po czym poznać?
– Jak asertywność pomaga uniknąć wypalenia zawodowego?
– Syndrom oszusta – odzyskaj poczucie własnej wartości