Szkolenie z przeciwdziałania mobbingowi w szpitalu

W szpitalu na Dolnym Śląsku prowadziłam szkolenia z przeciwdziałania mobbingowi. Bardzo cieszę się, że coraz więcej firm stosuje w praktyce wymóg Prawa Pracy, aby przeciwdziałać wystąpieniu mobbingu, a nie reagować dopiero, kiedy problem już jest nabrzmiały. Dużo uwagi poświęciłam również psychologii różnic osobowości, ponieważ wiele konfliktów w zespołach wynika właśnie z niezrozumienia, jak różne style komunikacji, działania i okazywania emocji charakteryzują osoby różniące się temperamentem oraz osobowością.
Wiele osób, które przychodzą do mnie na coaching kariery, doświadczyła niestety mobbingu lub toksycznej atmosfery w firmie, więc jest to częsty powód zmiany pracy.
Część pracodawców wciąż nie rozumie, że mobbing szkodzi nie tylko jego ofierze, ale całemu zespołowi i firmie! Drastycznie obniża zaangażowanie oraz kreatywność, powoduje konflikty i brak współpracy, co przekłada się bezpośrednio na zyski firmy!
Tym bardziej więc doceniam tych pracodawców, którzy podejmują aktywne działania profilaktyczne i zapraszają mnie do poprowadzenia szkoleń służących przeciwdziałaniu mobbingowi i wzmocnieniu dobrej komunikacji w zespole.

Zachęcam pracodawców z różnych branż do skorzystania z moich szkoleń z przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji.

Więcej informacji:

Mobbing stanowi poważny problem społeczny z uwagi na dużą skalę występowania oraz destrukcyjny wpływ nie tylko na jego bezpośrednie ofiary, ale na cały zespół. W trakcie prowadzonych przeze mnie szkoleń w placówkach medycznych uczestnicy wielokrotnie podkreślali, jak duża jest skala tego zjawiska zarówno w publicznej, jak i prywatnej służbie zdrowia.

Praca w chronicznym stresie, pod presją i przeciążeniem obowiązkami zwiększa zarówno prawdopodobieństwo wypalenia zawodowego, jak i mobbingu. Warto też podkreśli, że jednym z symptomów wypalenia zawodowego jest właśnie przedmiotowe, czy wręcz cyniczne i złośliwe traktowanie innych – zwłaszcza współpracowników i podwładnych).

Z punktu widzenia coachingu kryzysowego, mobbing to kryzys sytuacyjny, gdyż uderza bardzo mocno w człowieka (a nawet całe zespoły) i może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zarówno na poziomie jednostki (np. depresja, załamanie nerwowe), jak i całej organizacji.

Mobbing nie tylko głęboko rani i odbiera satysfakcję z pracy. Może także zniszczyć poczucie własnej wartości i kompetencji zawodowych, a nawet doprowadzić do depresji i rozstroju zdrowia.

Pracodawcy niestety zbyt często zapominają, że mobbing to nie jest tylko problem jego ofiary, ale całej organizacji. Powoduje wymierne szkody w postaci większej absencji chorobowej i rotacji personelu, a także spadek efektywności i motywacji nie tylko u bezpośredniej ofiary mobbingu, ale w całym zespole.

Kodeks Pracy w § 94 nakłada na pracodawcę obowiązek przeciwdziałania dyskryminacji oraz mobbingowi. W sytuacji niedoboru lekarzy i pielęgniarek, zarządzający placówkami medycznymi powinni szczególnie dbać o atmosferę pracy oraz aktywnie przeciwdziałać mobbingowi i dyskryminacji. Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Zdarza się, że niektórzy nie do końca zdają sobie sprawę, iż to, jak traktują innych, nosi znamiona mobbingu i przemocy psychicznej. Uczestnictwo w szkoleniu antymobbingowym może im uświadomić, jak ogromne cierpienie wyrządzają i jakie mogą być tego konsekwencje, także dla nich samych.

Moje szkolenie jest skierowane nie tylko do kadry zarządzającej i działów kadr, ale do wszystkich pracowników.

Zapytaj mnie o szczegóły

Obejrzyj także cykl moich filmików o mobbingu na kanale Twoja Kariera i Psyche